1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Thepotemich [5.8K]
3 years ago
12

Middle school mathematics what is the answer as a ratio

Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
5 0

Answer:

24 :28

Step-by-step explanation:

So you add up all the numbers and then you subtract what you are not wanting to get.

Hope that makes sense and helps!!:) Brainliest??


You might be interested in
please help! I need to solve kt algebraically and if you can show your work/explain how you got the answer that would help a ton
Tasya [4]

Step-by-step

=> 900=-100x+300

=> -100x+300=900

=> -100x=900–300

=> -100x=600 divide both side by -100

=> x=-6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3(d-8) - 5 = 9(d+2) + 1
attashe74 [19]

Answer:

d = - 8

Step-by-step explanation:

3(d-8) - 5 = 9(d+2) + 1

3d-24 - 5 = 9d+18 + 1

3d - 29 = 9d + 19

9d - 3d = -29 - 19

6d = - 48

6d / 6 = -48/6

d = -8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 2/3x + 1/2 for x=3/4 (I just copied the exact question)
Travka [436]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

(⅔)(¾) + ½

½ + ½

= 1

6 0
3 years ago
The volume of 10
Alona [7]
Hello!

1 floz divided by 100 = 0.01
0.01 x 10 = 0.1 floz for 10 drops. 
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Answer all questions please.
Reika [66]
Domain: -∞ ≥ x ≥ ∞
Range: y ≥ 0
This graph shows a function
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1:X = X:25. What number can replace X?
    11·1 answer
  • A Square has a perimeter of 38 inches. We want to know the length of each side.
    11·1 answer
  • Jayla has a USB stick that transfers data at 2.4 x 10^9 bytes per second. Her modem transfers data at 1.2 x 10^7 bytes per secon
    9·2 answers
  • Ms. taylor bought a water tube to pull behind her boat. the tube cost $87.00 and 9% sales tax was added at the register. ms.tayl
    5·1 answer
  • Solve the system of equations below by graphing them with a pencil and
    8·2 answers
  • 3x = 729<br> Solve for x<br> plz help. it's urgent. Will mark brainly
    8·2 answers
  • Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
    8·2 answers
  • Help mesothelioma this pleaseeee
    6·1 answer
  • beth is planning a playground and has decided to place the swings in such a way that they are thes same distance from the jungle
    6·1 answer
  • Arrange 439.216 439.126 439.612 439.261 in decreasing order
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!