1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
3 years ago
13

What is the slope in an equation

Mathematics
1 answer:
iris [78.8K]3 years ago
6 0

Answer:

M is the slope

Step-by-step explanation:

In the equation y=mx+b the slope is the number “m” that is multiplied by the x and “b” is the y intercept

You might be interested in
Use the model to solve for x.
Vitek1552 [10]
Answer:No solution
Explanation: There is no solution because x was eliminated in the last step of solving for x. Since we were left with x not being available to equal three, it shows it’s a no solution problem. Hope this helped!

4 0
2 years ago
Please please help me and fast
Eduardwww [97]
Its 12. Part a was 2 part b was 3
6×2=12
4×3=12
4 0
3 years ago
Dawn is packing cookies she puts 5 cookies in each package if she has 7,414 cookies how many packages can she make
viva [34]

Answer:

Dawn can make 1482 packages

Step-by-step explanation:

for each package Dawn need  5 cookies so for 7414 cookies she can make

7414 ÷ 5 = 1482.8

so she can make 1482 packages.

6 0
3 years ago
LAST CHANCE! <br> GIVING 100 POINTS AND BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS THIS QUESTION<br> WHATS 5+9+9
k0ka [10]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Half of what?= 32 1/2
vekshin1

Answer:

65

Step-by-step explanation:

You have to just multiply 32 1/2 by 2 because then you get the double of it and that is the answer.

Please mark as brainlest, not had one yet please.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • a boy flies a kite with 100 foot long string. the angle of elevation of the string is 48. how high is the kite from the ground.
    10·1 answer
  • On Monday John had $500 . Over the weekend he went out to eat for $ 112and used his debit card for movie tickets that cost $28 .
    9·1 answer
  • Help me with my other math pls<br>which is corrisponding
    7·1 answer
  • Which number below has the greatest value?<br><br> A. 0.108<br> B. 0.12<br> C. 0.109<br> D. 0.110
    6·1 answer
  • Pls help I will give brainlest 22, 18, 14, 10, ...
    6·1 answer
  • If x to y as 4 is to 5 then what is y:x Please solve mark brainliest
    10·1 answer
  • Bridget, Brian &amp; Caroline share some money in the ratio 4 : 9 : 4.
    10·1 answer
  • 2 + 3 + 8 + 1 + 9 + 10 - 11 +10 = ?
    14·2 answers
  • Calculate the value of A please ?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!