1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
2 years ago
13

If Jaime is riding at 14 miles per hour and Cori is riding at 0.40 km per minute, how far will each of them bike in two hours? 1

Mathematics
1 answer:
user100 [1]2 years ago
5 0

Answer:

just take speed =distance ÷time

dustance is speedxtime

14x1.61=22.54÷60 to change to min =0.37km per minute

0.40x0.37= 0.148 km

perhaps I may get wrong

You might be interested in
Question 5 (2 points)
ollegr [7]

Answer:

c cuh

Step-by-step explanation:

(idk the answer)

4 0
3 years ago
Mrs. Brand spent $50 on a sewing project. She bought 4 yd. of material and $6 worth on notions. What is the price per yard that
Dmitry [639]
50 - 6 = 44

44/4 = 11

The price per yard is $11.


I hope that helped you! c:
6 0
3 years ago
Add the fractions:<br> 1/3 + 1/5 =
MrRissso [65]

Answer:

8/15

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Convert 0.135 repeating to a fraction
labwork [276]
I think its 135thousanths
135/1000
6 0
2 years ago
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
klasskru [66]
The P(!2)=1-P(2)=1-1/6=5/6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If M(-2,8) is reflected in the y-axis what are the coordinates of M , the image M
    10·1 answer
  • What does number eleven want me to do exactly?
    14·2 answers
  • Carl and Tamera want to compare their tests in math class. They have taken six tests. Should they use the mean, median or mode t
    10·1 answer
  • Pleaseeeeee help meeee!!!
    5·1 answer
  • Zaire needs to purchase 600 cans of juice for a birthday party. Juicy juices sells a 6 packs of juice at $3.35 each. Tasty juice
    11·1 answer
  • 84,75,90,87,99,91,85,88,76,92,94
    12·1 answer
  • A portfolio is efficient if which of the following is true?
    6·1 answer
  • Which table correctly lists the three solutions for the equation 5x + y = 14?
    14·1 answer
  • What are the solution(s) for the quadratic equation?<br><br> Y=5x^2-9x+4<br><br> Show work
    5·1 answer
  • Select the most specific name for the quadrilateral shown​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!