1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
3 years ago
15

Simplify this exponent 3^-2

Mathematics
1 answer:
mylen [45]3 years ago
8 0

Answer:

1/9 or .11111111111111111111111111111111111111...

Step-by-step explanation:

The power of two means that it will be 9, but the negative power means it will be the denominator and 1 will be the numerator (top number).

You might be interested in
Hi i need help please:))​
marin [14]

Answer:

i got 96

Step-by-step explanation:

you have to find the unit rate for 1 driveway and times that by 12

32 divided by 4 is 8

8 x 12 is 96

hope this helps :)

4 0
2 years ago
Ross paid $154.48 for 8 DVDs that were
Dmitriy789 [7]

"that were...."

-For my concern, please give more detail about this question and possibly explain.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Davis is putting tile in his rectangular kitchen. His kitchen is 13 feet long, and 17 feet wide. The tile davis is installing is
Fofino [41]

Answer:

It will cost is <u>$828.75</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Davis is putting tile in his rectangular kitchen. His kitchen is 13 feet long, and 17 feet wide. The tile davis is installing is $3.75 per square foot.

Now, to find the total cost.

Davis is putting tile in his rectangular kitchen.

Length = 13 feet.

Width = 17 feet.

So, to get the area of kitchen:

<em><u>Area = length × width</u></em>

Area = 13 × 17

Area = 221 square foot.

As, the unit rate is given.

Cost per square foot = $3.75.

Now, to get the total cost by using unitary method:

If cost of 1 square foot = $3.75.

So, the cost of 221 square foot = $3.75 × 221

                                                    = $828.75.

Therefore, it will cost  $828.75.

3 0
3 years ago
What is the explicit formula that represents the following sequence? {1,-6,36,-216...} A5
Andrew [12]
N=#

-6(n)
I think this is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hello!!! i’ll give brainliest if you want but please answer correctly
Leya [2.2K]

Answer:

Chaos

Lack of understanding for how to behave

Disregard for other people

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • HELLLP!!!
    10·1 answer
  • Jill purchased fruit juice boxes for a party . She purchased 1 case of 44 boxes and several packs containing 4 boxes each.Let p
    7·1 answer
  • *Click the photo*
    6·2 answers
  • Manny receives 6 dollars each week for allowance. He also had 45 dollars saved from birthday gifts. If he currently has 111 doll
    13·2 answers
  • Insert 6 arthematic mean between 5 and -9​
    11·1 answer
  • The mean height of a certain kind of plant is 171 centimeters. Suppose we want to carry out a hypothesis test to see if the mean
    6·1 answer
  • If a shape is being dilated with a scale factor of 5 will be larger or smaller than original figure
    14·1 answer
  • Solve a/-16 + 8 = 12.
    14·1 answer
  • Solve the following proportion for v.
    11·1 answer
  • A small theater had 6 rows of 27 chairs each. Workers just removed 9 of these chairs. How many chairs are left?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!