1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
10

What would change if the unit of measure used to describe the surface area of a figure changed from a larger unit of measure to

a smaller unit of measure, such as from square centimeters to square millimeters? What would not change?
Mathematics
1 answer:
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
4 0
The square wil not change

You might be interested in
£54 is 10% off what is the the original price
Schach [20]

Answer:

48.6

Step-by-step explanation:

50/10=5

4/10=.4

54-5.4=48.6

6 0
2 years ago
The US postal service delivered 7.14 x 1010 pieces of mail in the month of December and 3.21 x 1010 in the month of January. Wha
ICE Princess25 [194]
I assume that the numbers are supposed to be written as 7.14 x 10^10 for December and 3.21 x 10^10. The total mail delivered is the sum of these two numbers.
                         (7.14 x 10^10) + (3.21 x 10^10) = 1.035 x 10^11
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
120% of a number is 45 find the number
Bezzdna [24]
Hello,

Here is your answer:

The proper answer to this question is "37.5".

Your answer is 37.5!

If you need anymore help feel free to ask me!

Hope this helps!
3 0
3 years ago
1. perpendicular to x - 6y = 2; (2, 4)
nordsb [41]

Answer:

all work is pictured and shown

7 0
3 years ago
All Philippines Tamaraw are Mammals <br> What is the statements
Rasek [7]

Answer:

The tamaraw or Mindoro dwarf buffalo (Bubalus mindorensis) is a small hoofed mammal belonging to the family Bovidae. It is endemic to the island of Mindoro in the Philippines, and is the only endemic Philippine bovine.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help picture shown !!!!!!
    10·1 answer
  • Does claire have a net gain or a net loss what amount
    8·1 answer
  • Last one was blurry . Please help again thanks !
    13·1 answer
  • A bike shop rents each of its mountain bikes for a one time $4.00 insurance charge plus $2.50 per hour create an equation that r
    15·1 answer
  • (TRIG) What is tan J? A. 7/24 B. 7/25 C. 24/25 D. 24/7
    13·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Find the result when 7x + 12 is subtracted from 11x – 10.<br> -<br> We have to use distributing
    13·2 answers
  • The coffee shop has 5 regular customers daily. On Saturday they have 6 times as many non-regular customers than on any given wee
    5·1 answer
  • PLEASE HELP! Please answer properly. Also don't just multiply the numbers together. I'm supposed to show how I factored it then
    7·2 answers
  • Please help me with this problem please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!