1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
3 years ago
6

Place the following real numbers in order from least to greatest. -3, -5.55, -5.5, 5.45

Mathematics
1 answer:
Pavlova-9 [17]3 years ago
7 0
The answer is- -5.55, -5.5, -3, and 5.45
You might be interested in
Yesterday Mike bought 2 gallons of regular gasoline and 3 gallons of premium gasoline at a gas station for $13.60 today he bough
larisa [96]

Answer:

Cost of 1 gallon of Regular gasoline is $2.45 and  Cost of 1 gallon of Premium gasoline is $2.90.

Step-by-step explanation:

Let the Cost of Regular gasoline be 'x'.

Let the Cost of Premium gasoline be 'y'.

Given:

Amount of regular gasoline bought yesterday = 2 gallons

Amount of premium gasoline bought yesterday = 3 gallons

Total Cost of yesterday = $13.60

Now we know that Total Cost of yesterday is equal to sum of Amount of regular gasoline bought yesterday multiplied by Cost of Regular gasoline and Amount of Premium gasoline bought yesterday multiplied by Cost of premium gasoline.

Framing in equation form we get;

2x+3y=13.60 \ \ \ \ equation\ 1

Also Given:

Amount of regular gasoline bought today = 3 gallons

Amount of premium gasoline bought Today = 4 gallons

Total Cost of Today = $18.95

Now we know that Total Cost of Today is equal to sum of Amount of regular gasoline bought Today multiplied by Cost of Regular gasoline and Amount of Premium gasoline bought Today multiplied by Cost of premium gasoline.

Framing in equation form we get;

3x+4y=18.95 \ \ \ \ equation\ 2

Now Multiplying equation 1 by 3 we get;

2x+3y=13.60\\\\3(2x+3y)=13.60\times3\\\\6x+9y= 40.80 \ \ \ \ \ equation\ 3

Now Multiplying equation 2 by 2 we get;

3x+4y=18.95\\\\2(3x+4y)=18.95\times2\\\\6x+8y= 37.90 \ \ \ \ \ \ equation\ 4

Subtracting equation 4 from equation 3 we get;

(6x+9y)- (6x+8y)= 40.80-37.90\\\\6x+9y-6x-8y= 2.9\\\\y=\$2.90

Substituting the value of y in equation 1 we get;

2x+3y=13.60\\\\2x+3\times2.90 =13.60\\\\2x+8.7=13.6\\\\2x=13.6-8.7\\\\2x=4.9\\\\x=\frac{4.9}{2} =\$2.45

Hence Cost of 1 gallon of Regular gasoline is $2.45 and  Cost of 1 gallon of Premium gasoline is $2.90.

4 0
3 years ago
If f(x) = 5x - 1, then f^-1(x)=
lesantik [10]
F(-1)=5(-1)-1
-5-1
-6
Your answer is-6
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x that makes the given equation true 9+8x-4-5x=-19
Elena L [17]

Answer:

x = -8

Step-by-step explanation:

9+8x-4-5x=-19

5+8x-5x=-19

5+3x=-19

-5 =-19

3x = -24

3/3 = -24/3

x= -8

8 0
2 years ago
Whats an explicit formula for <br> 3 + 10 + 17 + 24 + ...
MrRa [10]
7(x-1)+3 where x is how many numbers are being added together
6 0
3 years ago
7/8x + 3/4x + 7/16x - 1/16 = 5/8 pls pls pls help fast 20 POINTS!!
timama [110]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A rectangle has an area of 72 in². The length and the width of the rectangle are changed by a scale factor of 3.5. What is the a
    6·2 answers
  • What is the sum of the measures of the interior angles of a 13 sided polygon
    14·2 answers
  • A 2-gallon bucket of paint costs $101.20. What is the price per quart?
    12·2 answers
  • What is the range of 19, 12, 13, 3, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 2, 13
    7·2 answers
  • Why do you think y= ax+b is called a linear equation <br> Please help
    14·2 answers
  • Please help <br> The question is on Mathamatics
    11·1 answer
  • Steady callin' my phone
    10·2 answers
  • Math question<br> i kind of need this done quicker, however no rush..! :)<br><br> x=-2y<br> x-y=9
    7·1 answer
  • Which graph represents 49x2 + 4y2 + 196x – 40y + 100 = 0?
    6·2 answers
  • What equation has a solution of 2/3 for x
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!