1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
5

Solve the equation by factoring: x2 − 7x + 12 = 0

Mathematics
1 answer:
Gnoma [55]3 years ago
7 0

Answer:

x = 3 . . . or . . . x = 4

Step-by-step explanation:

The factored form is ...

(x -3)(x -4) = 0

The zero product rule tells you the solutions are the values of x that make the factors be zero:

x = 3

x = 4

_____

Comment on factoring

When the leading coefficient is 1, the coefficient of the x-term is the sum of the constants in the binomial factors, and the constant term is their product. You can see this by multiplying out the generic case:

(x +a)(x +b) = x^2 +(a+b)x + ab

What this means is that when you're factoring, you're looking for factors of the constant that add up to give the coefficient of the x-term. Here, the x-term is negative and the constant is positive, so both factors will be negative.

12 = -1×-12 = -2×-6 = -3×-4

The sums of these factor pairs are -13, -8, -7. Clearly, the last pair of factors of 12 will be useful to us, since that sum is -7. So, the binomial factors of our equation are ...

(x -3)(x -4) = 0

___

If the leading coefficient is not zero, the method of factoring is similar, but slightly different. Numerous videos and web sites discuss the method(s).

You might be interested in
$0.25 per ounce mags spent a total of $2.65 on pineapple
Anastasy [175]

Answer:

10.6 oz

Step-by-step explanation:

2.65/0.25=10.6

5 0
3 years ago
Please help me with this please no bots
iogann1982 [59]

Answer:

Step-by-step explanation:

Factors

Multiples

Fractions

Denominator

Numerator

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify 1/2+2/3-1/4
avanturin [10]

Answer:

11/12

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A weaver bought a bundle of grass of 50.00 dollars from which he made 8 mats if each mats was sold for 15.00 dollars find the pe
faust18 [17]

The percentage profit is 140%

What is percentage?

Percentage can be described as the expression of a number in hundredth.

The formula for calculating percentage profit is

profit/cost price × 100

cost price=  $50
selling price= $15
number of mats produced= 8

selling price of the mat= 15 × 8
= 120

Profit= selling price-cost price

= 120-50
$70

Therefore the percentage profit can be calculated as follows

= 70/50 × 100
= 1.4 ×100
= 140

Thus, the percentage profit is 140%

#SPJ1

Please see the link below for more information
brainly.com/question/27867428

5 0
2 years ago
What is the correct answer..
solong [7]

Answer:

64 feet

Step-by-step explanation:

To find the height of the kite we use sin trigonometric ratio.

Let the height of the kite from the ground be x feet.

\therefore \: \sin 40 \degree =  \frac{x}{100}  \\  \\  \therefore \: 0.6427876097=  \frac{x}{100}  \\  \\ \therefore \: 0.6427876097 \times 100= x \\  \\  \therefore \:x = 64.29  \\  \\  \therefore \:x = 64 \: feet

3 0
3 years ago
Other questions:
  • To mix a punch, Lindsay begins with 3 liters of lemon-lime soda and adds 1,893 milliliters of cranberry juice. How many 250-mL g
    7·2 answers
  • 8) The sum of two numbers is 3. Their diffrence is 13. What are the two numbers?
    10·2 answers
  • Which is an equation PLS HELP MEEEE
    6·2 answers
  • Oliver weighs 6 pounds. When he is an adult​ cat, he will weigh about 445​% as much as his current weight. Write 445​% as a frac
    6·1 answer
  • At time, t=0, Billy puts 625 into an account paying 6% simple interest. At the end of year 2, George puts 400 into an account pa
    8·1 answer
  • Which is the equation of a line that has a slope of į and passes through point (2, -3)?
    13·1 answer
  • How many solutions does 4(x-1)-x = 3(x+5)-11 have
    7·1 answer
  • I WILL MARK BRAINLIEST! PLS HELP!At an ice-breaker event, ten people are randomly assigned to seats at a round table. Patrick an
    14·1 answer
  • A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
    14·2 answers
  • Pleaseeee helpppp!! thank you sm:(
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!