1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
3 years ago
12

A 3-pack of movie tickets costs $20.55. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
liraira [26]3 years ago
6 0
Unit price is the cost of a single ticket.

 To find the unit price, divide the total cost by the number of tickets:

20.55 / 3 = $6.85 each.
You might be interested in
Factorise :<br>ab(x^2 - y^2) + (a^2 - b^2)xy = 0​
yawa3891 [41]

Step-by-step explanation:

abx^2-aby^2+xya^2-xyb^2

abx^2+xya^2-aby^2-xyb^2

ax(bx+ya)-yb(ay+xb)

ax(bx+ya)-yb(xb+ay)

(ax-yb) (bx+ya)

7 0
2 years ago
3 − 24 ÷ 8 + 42 whats the answer
Allushta [10]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

Just ask the calculator.

5 0
3 years ago
One patterned blue fabric sells for $15.00 every two yards, and another sells for $37.50 every 5 yards. Do these fabrics have th
Svetradugi [14.3K]
All we need to do is to find out how much is worth one yard in both fabrics, so we divide $15.00 by 2 and $37.50 by 5:

$15.00 ÷ 2 = $7.50 per yard
$37.50 ÷ 5 = $7.50 per yard

As both prices per yard are the same, the answer is: <u>Yes, these fabrics have the same unit cost.</u>
6 0
3 years ago
Hello everybodyyyyyy how is everyone!
elena55 [62]

Answer:

u waste ur points but m good

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the angle relationship(s) that must be formed around a single intersection
Sergeu [11.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Opposite (or in The US, vertical) angles are congruent.

Adjacent ( on the same line) angles are supplementary (that is their sum = 180 degrees).

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What could be the right answer for this question?
    6·1 answer
  • Can someone please explain what and how to do this. i don’t get it.
    15·2 answers
  • Solve for x 3x/4 + 3=27
    12·1 answer
  • martin decided to buy 3 bags of grapes weighing 4 1/5 pounds each. how much did all 3 bags of grapes weigh
    5·2 answers
  • A boy mentions that none of the 21 kids in his third-grade class has had a birthday since school started 56 days previously. ass
    14·2 answers
  • Sara borrows
    15·1 answer
  • Evaluate and simplify the following complex fraction.
    12·1 answer
  • 2. If h(x) = -3x2 - 5x -5, find h(-2).
    13·1 answer
  • The temperature of the pool water started at 82 degrees, and it is cooling down 0.4 degrees each hour. If the water temperature
    10·1 answer
  • NEED ASAP BIG TEST ALLMOST DUE FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST !!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!