1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
8

Solve for x. −7≥13−5x

Mathematics
1 answer:
Sergio039 [100]3 years ago
4 0

Answer:

\[=>x\geq 4\]

Step-by-step explanation:

Given inequality is \[−7\geq13−5x\]

Simplifying:

\[5x\geq13+7\]

\[=>5x\geq20\]

\[=>x\geq \frac{20}{5}\]

\[=>x\geq 4\]

Hence the solution for the given inequality is represented by  \[=>x\geq 4\]

This means that the original inequality will be true only for those values of x which are greater than or equal to 4.

You might be interested in
Akira buys 10 tickets to a show. She also pays a $5 parking fee. If she spent $35 in total, how much did each ticket cost? Use x
Arte-miy333 [17]

Answer: Each ticket cost 3 dollars

Step-by-step explanation: First take 35 and subtract 5 which equals 30

then divide 30 by 10 and you get 3

7 0
3 years ago
I’m confused on this! "If triangle FGH ~ triangle KJH, find FJ."
Setler [38]

Answer: u do you have the pic of your question

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Today there is a 60 % of rain. What is the chance that they win their game today?
Jlenok [28]
75 give or take a few percent
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which line is perpendicular to a line that has a slope of One-half?
Harlamova29_29 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2+2 so you can get 40 pts I need to just write 20 characters so... ndds8bdsudbsd8s shdds8sjd sudh89hd
Zanzabum

Answer:

2+2 is 4

Step-by-step explanation:

You can imagine 2 cookies and then you get 2 more which is 4.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the least common multiple of 10, 20, and 14?
    12·1 answer
  • At the local gas station, gasoline costs $2.75 per gallon and diesel fuel costs $3.02 per gallon. Gabriel needs to purchase 15.2
    7·1 answer
  • A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
    10·2 answers
  • Joe does push-ups, sit-ups, and jumping jacks. He does these in a different order every day. How many different orders are possi
    7·2 answers
  • Will someone please help asappp
    8·2 answers
  • HELP ASAP!!!! 10 PTS<br> What is the value of m? 0.61m−1.51m=9
    10·2 answers
  • What is the value of the expression below? 52 + (8 – 6)​
    8·2 answers
  • If a star is 5,699,999,999,999,999 meters from earth, how long does it take light to travel from earth to the star?
    12·1 answer
  • What is the side length of the smaller square plate on which 36 CM chopstick can fit along a diagonal without any overhang
    5·1 answer
  • ILL GIVE U BRAINLYIST
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!