1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
2 years ago
6

Solve each system of equations by graphing y=2/3x+3 3y=2x+15

Mathematics
1 answer:
dangina [55]2 years ago
7 0

Answer:

There is no solution to that equation.

Step-by-step explanation:

First thing to do is to put the second equation in terms of y. To do so the equation becomes y= 2/3x+5. Comparing those two equation you can see that the slopes are the same and thus means that the system has no solution.

Another way to see this is by graphing both of thee equations is a calculator and seeing there are no points of intersection.

You might be interested in
Answer the question below:
marissa [1.9K]
$12 5 times 3 is 15 -20% is $12
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Add the equation. <br><br> Help
Amiraneli [1.4K]
The correct answer is C.
3 0
3 years ago
Find the value of `x´ in the given parrallelogram.​
Ganezh [65]
X=9

3x-12=x+6
2x-12=6
2x=18
X=9
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A carpenter needs 9.3 feet of rope for a project. How much will the carpenter spend if the rope costs $3.82 per foot?
den301095 [7]

The total amount the carpenter will spend if the rope costs $3.82 per foot is $35.526

<h3>How to determine how much will the carpenter spend if the rope costs $3.82 per foot?</h3>

The length of rope is given as:

Length = 9.3 feet

The price per rope is given as:

Price per rope = $3.82 per foot

The total amount spent by the carpenter is calculated as:

Total amount = Length * Price per rope

Substitute the known values in the above equation

Total amount = 9.3 feet * $3.82 per foot

Evaluate the product

Total amount = $35.526

Hence, the total amount the carpenter will spend if the rope costs $3.82 per foot is $35.526

Read more about products at:

brainly.com/question/10873737

#SPJ1

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
−4x − 5y − z = 18<br> −2x − 5y − 2z = 12 <br> −2x + 5y + 2z = 4
MrRissso [65]

Answer: (x,y,z) = (-4,0,-2)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A flower bed contains 52 roses and 48 tulips. Two flowers have wilted, what is the probability that the flower is a tulip.
    5·1 answer
  • Graph the system of equation below on a piece of paper what is the solution y=x-1 and y=-2x+5
    13·1 answer
  • Seven less than twice a number is 5
    6·1 answer
  • Find two different unit rates to represent this problem . Show your work
    9·1 answer
  • The area of a rectangle is x2 - 2x - 15 and the length of the rectangle is x + 3. Find the width of the rectangle.
    10·1 answer
  • A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?
    7·2 answers
  • can Consider the expresion 6348 how you use distruptive propert and the Gcf to find the equielovent expression? Explain how you
    12·1 answer
  • Hewo do u know fractions because I am dying from it T-T<br><br> 1/2+___=7/6<br><br> Help T-T
    11·1 answer
  • Can someone help me Domain and range I would mark the brainlist ​
    7·1 answer
  • 1. 10 metres of cloth cost 1000 Rs. What will be the cost for 4 metres
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!