1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jobisdone [24]
2 years ago
13

Mildred cut a 9 foot board into two pieces the long piece is twice as long as the short one how long is the short piece

Mathematics
1 answer:
velikii [3]2 years ago
7 0

The short piece is 3 feet long

Step-by-step explanation:

The given is:

  • Mildred cut a 9 foot board into two pieces
  • The long piece is twice as long as the short one

We need to find how long is the short piece is

Assume that the length of the short piece is x feet, and the length of long piece is y feet

∵ x represents the length of the short piece

∵ y represents the length of the long piece

∵ The length of the board is 9 foot

∴ x + y = 9 ⇒ (1)

∵ The long piece is twice as long as the short one

∴ y = 2x ⇒ (2)

Now we have a system of equation to solve it

Substitute y in equation (1) by equation (2)

∵ x + 2x = 9

- Add like terms

∴ 3x = 9

- Divide both sides by 3

∴ x = 3

∵ x represents the length of the short piece

∴ The length of the short piece is 3 feet

The short piece is 3 feet long

Learn more:

You can learn more about the system of equations in brainly.com/question/3965451

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Which value is equivalent to Check the picture
myrzilka [38]
100/9 good luck this should be right

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
The double number line shows that 444 pounds of almonds cost \$34$34dollar sign, 34.
IgorC [24]

Answer:

$42.5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I NEED HELP PLZ HELP
Natalka [10]

Answer: 6/8 + 12/8 + 12/8 + 10/8 = 5

Step-by-step explanation: The answer is five.

3 0
2 years ago
The cost of the muffin mix is $1.29 for 0.8 ounces what is the unit rate
rewona [7]
$1.032: 1 ounce


You just multiply 1.29 by 0.8. (I'm terrible at explaining)
3 0
3 years ago
In the cycle of the scientific method, statistics help you
Tom [10]
<span>C would be correct. Statistics and measures taken from raw data help the researcher understand whether or not they have a hypothesis that has held up under testing. Continual support for the hypothesis (and others of the like) can move the concept closer to the category of "theory" or "law," the gold standard in science research.</span>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of a line that is parallel to the line shown?
    5·1 answer
  • Which linear function represents the line given by the point-slope equation y + 7 = –2/3(x + 6)?
    7·2 answers
  • Thomas collects dimes and quarters in his change jar. If he has 7 more dimes than quarters, and the total amount of money in the
    9·1 answer
  • A student wanted to find the sum of all the even numbers from 1 to 100. He said:
    12·1 answer
  • Please 20 points ASAP
    14·2 answers
  • Log6 1/36<br><br> natural log or base 10 log?
    5·1 answer
  • Which of the following statements is not true of deductive reasoning?
    10·1 answer
  • Here are the ingredients needed to make 20 cookies.
    7·1 answer
  • Please help! The solution has to be the ordered pair where two lines intersect​
    8·2 answers
  • Can someone please help me out? I am noooottt good at these.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!