1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
11

Two airplanes start at the same place and travel in opposite directions,one at 395 miles per hour and the other at 422 miles per

hour. How many hours will it take for the planes to be 2451 miles apart?
Mathematics
1 answer:
Hitman42 [59]3 years ago
3 0

plane 1 travels 395 miles in 1 hour

plane 2 travels 422 miles in 1 hour

together, they travel (395+422) 817 miles in 1 hour

to have 2451 miles between then, they'd need to travel

\frac{2451 miles}{817 miles}=3

so in 3 hours, they'll be 2451 miles apart

You might be interested in
Based on the graph, how many students in a class of 180 students would have green as their eye color
kozerog [31]

Answer: look up alaskan pipeline

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
after 1 second, the rock is 243 feet in the air; after 2 seconds, it is 452 feet inthe air. find the height, in feet, of the roc
PSYCHO15rus [73]
1 second is 243
2 second is 452 
3 second is 661
4 second is 870
5 second is 1,079
It goes up 209 feet per second
5 Second is 1,079 ft in the air.
4 0
3 years ago
Help please thankssss
Bad White [126]
The answer to your question is r=6
8 0
1 year ago
Convert .06 yards to inches. A) 2.16 inches B) 2.88 inches C) 21.6 inches D) 28.8 inches
sweet-ann [11.9K]
A yard is 36 in so multiply.06 by 36
The answer is a.2.16 inches
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An object has a volume of 7cm³ and a mass of 56g. What is its density in g/cm³?
Nastasia [14]

Answer:8

Step-by-step explanation;Since you want to find the density but you already have the mass you do the inverse operation and divdie 56 by 7 and get 8.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do u write 1/4 as a percentage
    10·2 answers
  • NEED HELP ASAP | 25 POINTS!!!!
    7·1 answer
  • Idk how to do this ?!?! HELP
    5·1 answer
  • What is the center of the circle having the equation (x – 7)2 + (y + 2)2 = 121? What is the radius?
    5·2 answers
  • Can someone help me on these?
    12·2 answers
  • What is the y-value that goes with an x-value of 5?
    11·1 answer
  • Pretty easy math question<br><br>-4/7 x (-5)<br><br>make sure final answer is in simplest form.
    11·1 answer
  • Emily is training for a 10K race. On day one, she runs for 20 minutes. On day two, she runs for 30 minutes. On day three, she ru
    10·1 answer
  • 13.) Which of these is a better deal, on a per ounce basis?
    8·1 answer
  • layla buys 3.6 pounds of dried fruit. the dried fruit costs $4.55 per pound. layla wants to know the total cost of the fruit.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!