Answer:
Step-by-step explanation:
m: y = -2x + 4
n: y = x - 1
l: y = 4
p: x = -4
Answer:
Debbie's Deals has the better deal with a price of $0.19 per ounce compared to Bill's Bargains at $0.21 per ounce.
Step-by-step explanation:
Divide $3.36 by 16 = $0.21
Divide $7.60 by 40 = $0.19
Debbie's Deals sells the Circle O's cereal for a cheaper per ounce price thus it's the better price and the better deal.
Good luck!
6 because 45 divides by 3 equals 15 and fifteen minus 9 equals 6, if you plug 6 into the equation it makes sense
Answer:
(-1,9)
Step-by-step explanation:
y = -3x + 6
y = 9
-3x + 6 = 9
-3x = 3
x = -1
y is already given as 9, but you can solve for y by plugging the x value into y = -3x + 6,
-3(-1) + 6 = 9
(-1,9)