1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
3 years ago
5

The sum of twice a number and 28 equals 36 plus the number

Mathematics
2 answers:
juin [17]3 years ago
8 0
<span>2X+28=36+X
2X-X=36-28
X=8 
thats the answer</span>
ValentinkaMS [17]3 years ago
7 0

2*8+28=36+8


 16+28=36+8


 44=44

You might be interested in
The figure is made up of a hemisphere and a cylinder.<br> What is the volume of the figure?
jeka94
<span>890.11753 m^3. get the volume of a hemisphere then add that to the volume of a cylinder.</span>
7 0
3 years ago
You deposit $75 in a savings account that earns 5% annual interest compounded yearly. Find the balance in the account after the
Nana76 [90]
Hi there
The formula is
A=p (1+r)^t
A future value
P present value 75
R interest rate 0.05
T time

After 1 year the balance is
A=75×(1+0.05)
A=78.75

After 2 years
A=75×(1+0.05)^(2)
A=82.69

After 5 years
A=75×(1+0.05)^(5)
A=95.72

After 20 years
A=75×(1+0.05)^(20)
A=198.99 round
A=199

Hope it helps
7 0
3 years ago
Leila has $420 in her bank account. Every month, she deposits another $40 into her account. At this rate, in how many more month
Paladinen [302]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Equation y=40x+420

plur in 900 to the y

900=40x+420

subtract

480=40x

divide

x=12

7 0
2 years ago
An mp3 player is on sale for 25% off. The original price is $52.60. What is the sale price?
Paha777 [63]
First, you need to find 25% of 52.60

Convert 25% to decimal:
25% = .25

Find 25% by multiplying its decimal equivalent by the sales price.

.25 x 52.60 = 13.15

Next, subtract that amount from 52.60 to find the new sale price.

52.60 - 13.15 = 39.45

The final price is $39.45
4 0
3 years ago
Freezer A measures 1 ft times 1 ft times 5 ft and sells for ​$300. Freezer B measures 1.5 ft times 1.5 ft times 4 ft and sells f
Sladkaya [172]

Answer:

Freezer A is better option as price per cubic foot is less for Freezer A

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Measure of Freezer A = 1 ft × 1 ft × 5 ft

Measure of Freezer B = 1.5 ft × 1.5 ft × 4 ft

Price of Freezer  A = $300

Price of Freezer  B = $600

Now,

Volume of Freezer A = 1 ft × 1 ft × 5 ft

= 5 ft³

Volume of Freezer B = 1.5 ft × 1.5 ft × 4 ft

= 9 ft³

Now,

Price per cubic foot for Freezer A = $300 ÷ 5 ft³

= $60/ft³

Price per cubic foot for Freezer B = $600 ÷ 9 ft³

= $66.67/ft³

Hence,

Freezer A is better option as price per cubic foot is less for Freezer A

7 0
3 years ago
Other questions:
  • At her job, Jessie earns $9.50 per hour.
    13·2 answers
  • What is 18/42 in simplest form
    13·2 answers
  • What is the value of the expression 2^2+4^2 divided by 2^2
    12·1 answer
  • N−4&lt;5<br> The solution is...?
    11·1 answer
  • Can someone help me please. Im not sure if that answer is correct I accidentally clicked it
    12·2 answers
  • Draw to explain how you would make a ten to find 5+8
    9·2 answers
  • Plzzz help meh 10 points is all i can give
    5·1 answer
  • Sofia buys a two-gallon bottle of juice for $35.84. what is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    14·1 answer
  • 14 POINTS PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST NEED URGENTLY
    10·1 answer
  • Find the exact value by using a half angle identity.tan 75°
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!