Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
Y= 4 is perpendicular to the x- axis
The x- axis is the horizontal line, and the y- axis is the vertical line
Answer:
82 feet
Step-by-step explanation:
50 feet + 32 feet = 82 feet
Since, Maxwell wants to know how much space his globes occupies he has to find its volume.
<h3>What is a volume?</h3>
Volume is the amount of space an object or substance occupies.
Every three dimensional object occupies a space.
Volume is measured in cubic units.
Therefore, the three dimensional object that has a width, length and height will have its volume as follows;
volume = lwh
where
- l = length
- w = width
- h = height
Therefore, the space occupied by the globe is the volume of the globe.
learn more on volume here: brainly.com/question/9950097
#SPJ1