Answer:
150 sheets is the better buy.
Step-by-step explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
Answer:
g(t) = 2t+3
Step-by-step explanation:
You want a definition of g(t) so you can write the equation ...
r = g(t) . . . . . . radius is a function of time
We are told the radius at t=0 is 3, so the third choice is the obvious one:
g(t) = 2t +3 . . . . . radius t seconds after the radius began increasing
Let us assume the two numbers to be "x" and "y".
Then
xy = - 24
x = - (24/y)
And
x + y = 2
Putting the value of x from the first equation in the second equation, we get
x + y = 2
- (24/y) + y = 2
- 24 + y^2 = 2y
y^2 - 2y - 24 = 0
y^2 - 6y + 4y - 24 = 0
y(y - 6) + 4(y - 6) = 0
(y - 6) (y + 4) = 0
When
y - 6 = 0
y = 6
Then
x + y = 2
x + 6 = 2
x = 2 - 6
= -4
And when
y + 4 = 0
y = -4
Then
x + y = 2
x - 4 = 2
x = 2 + 4
= 6
So the two unknown numbers are -4 and 6.
If the perimeter of the rectangle is 60 in, find its area.
S
tyjhgfdcghjgfcjkbvnm.knbvnmIf the perimeter of the rectangle is 60 in, find its area.