1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill [66]
3 years ago
11

A student has some $1 and 5$ bills. He has a total of 15 bills that are worth $47. How many of each bill does he have?

Mathematics
2 answers:
Trava [24]3 years ago
7 0

Answer:

Seven one dollar bills and eight five dollar bills.

Step-by-step explanation:

8 + 7 = 15 bills

8 x 5 = $40

7 x 1 = $7

40 + 7 = $47

47 dollars and 15 bills.

GalinKa [24]3 years ago
7 0
The answer I think is (5x8)+(1x7)=$47
You might be interested in
Divide 25 by 8 write the quotient with a fraction
ehidna [41]
3 1/8 or 3.125 or 25/8
5 0
3 years ago
A company that offers tubing trips down a river rents tubes for a person to use for $20 and “cooler” tubes to carry food and wat
aivan3 [116]

The group rent 11 river rent tubes and 4 cooler tubes.

Step-by-step explanation:

Rent for river rent tube = $20

Rent for cooler tubes = $12.50

Total spent = $270

Total tubes rented = 15

Let,

x be the number of river rent tube.

y be the number of cooler tubes.

According to given statement;

x+y=15    Eqn 1

20x+12.50y=270    Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 20

20(x+y=15)\\20x+20y=300\ \ \ Eqn\ 3

Subtracting Eqn 2 from Eqn 3

(20x+20y)-(20x+12.50y)=300-270\\20x+20y-20x-12.50y=30\\7.50y=30

Dividing both sides by 7.5

\frac{7.5y}{7.5}=\frac{30}{7.5}\\y=4

Putting y=4 in Eqn 1

x+4=15\\x=15-4\\x=11

The group rent 11 river rent tubes and 4 cooler tubes.

Keywords: linear equations, subtraction

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/8520610
  • brainly.com/question/846474

#LearnwithBrainly

6 0
3 years ago
A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled Size of Container with entries 12 ounces, 16.3 ounces, 28 ounces, 64 ounces. C
Jobisdone [24]

Answer:

12 oz: $0.35 per oz

16.3 oz: $0.38 per oz

28 oz: $0.30 per oz

64 oz: $0.33 per oz

Which size is the best deal?

28 oz

Step-by-step explanation: it gave me the right answer after.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which properties are used to prove that the expressions 5x+x-2 and 6x-2 are equivalent? 5x+x-2 (5+1)x-2 6x-2
sergeinik [125]

Answer:

Associative and Commutative properties

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Jayla had a bake sale to raise money. At the end of the day, she had 2 1/ 4 apple pie, 2/ 4 lemon pie, and 1 3 /4 cherry pie lef
irina1246 [14]

Answer:

4 2/4 or 4 1/2

Step-by-step explanation:

2 1/4+1 3/4

If you take 3/4 and add it to 1/4 you get 1 then you at 1+1+2=4 then you add the lemon ie which is 2/4, therefore, the answer is 4 2/4 or 4 1/2(simplified).

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • NEED HELP!!!<br> Determine whether the two ratios are proportional.<br> 6/36 and 1/6
    11·2 answers
  • ABC has coordinates of A (-8,-8), B (4,-2), and C (2,2). Find the coordinates of its image after a dilation centered at the orig
    8·1 answer
  • What is 6 to the 2nd power divided by 2(3)+4
    13·1 answer
  • Difference between green's theorem and stokes' theorem?
    9·1 answer
  • Which two rational numbers does square root of 14 lie between
    8·1 answer
  • I want to know the answer to this problem?
    5·1 answer
  • Which best describes the dimensions of a plane?
    14·2 answers
  • NEED HELP PLZ DUE IN 20 AND CAN YOU SHOW WORK PLZ
    7·1 answer
  • Joel has 1/3 quart of liquid plant fertilizer left to feed his 6 plants. He will give each of his plants the same amount. How mu
    11·1 answer
  • A company sells floats for children. An equation that models their profit is P=4x-10,000 , where x is the number of floats sold.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!