1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
14

Suppose that a worker in Caninia can produce either 2 blankets or 8 meals per day, and a worker in Felinia can produce either 5

blankets or 1 meal per day. Each nation has 10 workers. For many years, the two countries traded, each completely specializing according to their respective comparative advantages. Now war has broken out between them and all trade has stopped. Without trade, Caninia produces and consumes 10 blankets and 40 meals per day and Felinia produces and consumes 25 blankets and 5 meals per day. The war has caused the combined daily output of the two countries to decline by
Mathematics
1 answer:
lubasha [3.4K]3 years ago
4 0

Answer:

The answer to the question is

The war has caused the combined daily output of the two countries to decline by 50%

Step-by-step explanation:

To solve this we have

a worker at Caninia  produce Blankets = 2 and Meals = 8

a worker at Felinia produce Blankets = 5 and Meals = 1

Each country has 10 workers, therefore, total production rate for each of the two countries is

Caninia  produce Blankets = 20 and Meals = 80

Felinia produce Blankets = 50 and Meals = 10

Total production = Blankets = 70 and Meals = 90

Without trade between the two countries we have

Caninia  produce Blankets = 10 and Meals = 40

Felinia produce Blankets = 25 and Meals = 5

Total production = Blankets = 35 and Meals = 45

Therefore the war has caused the combined daily output of the two countries to decrease by

Initial  total production = Blankets = 70 and Meals = 90

Present total production = Blankets = 35 and Meals = 45

Difference in production= Blankets = 35 and Meals = 45

(Decline in production)/(Initial production)×100

For blankets → (35/70)×100 = 50 % decrease

For Meals → (45/90)×100 = 50 % decrease

Total decrease in daily output for the two countries = 50 %

You might be interested in
What is the value of x in the equation 4x + 8y=40 when y=0.8
Fed [463]
8*.8=6.4 
4x+6.4=40
40-6.4=33.6
33.6/4=x
8.4=x

Hope this helps :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the following system of equations:
Delicious77 [7]

Answer:

The system has infinitely solutions

Step-by-step explanation:

we have

-\frac{1}{3}x^{2}=-\frac{5}{6}+\frac{1}{3}y^{2}

\frac{1}{3}x^{2}+\frac{1}{3}y^{2}=\frac{5}{6}

Multiply by 3 both sides

x^{2}+y^{2}=\frac{5}{2} ----> equation A

The equation A is a circle centered at origin with radius r=\sqrt{5/2}\ units

and

5y^{2} =\frac{25}{2}-5x^{2}

5x^{2}+5y^{2} =\frac{25}{2}

Divide by 5 both sides

x^{2}+y^{2} =\frac{5}{2} ----> equation B

The equation B is a circle centered at origin with radius r=\sqrt{5/2}\ units

Equation A and Equation B are the same

Therefore

The system has infinitely solutions

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help asappp please, I attached a image​
k0ka [10]

Answer:

Just look at the other answer

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
SOMEONE HELP ME PLEASE!!!!?
Sliva [168]

Answer:

139

Step-by-step explanation:

supplementary angles add up to equal 180

so to find the measure of angle ABC we subtract the given angle from 180

180-41=139

so we can conclude that angle ABC=  139

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this ASAP! I need to prove my math teacher I can do work on my own bc she blocked me from class!
Mashutka [201]

Answer:

the equivalent expression is 11

Step-by-step explanation:

the solution is so simple :-

=》4- (-7)

=》4 + 7

( it became plus because, when two minus (-) are multiplied with each other, then they form plus (+)

=》11

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I have a series of 2 questions.
    9·1 answer
  • Find the unit rate. $68 for 8 1/2 hour
    7·1 answer
  • The point ( -3, -5 ) is on the graph of a function. which equation must be true regarding the function?
    14·1 answer
  • Jasmine's plane ticket cost $466.88. She has already saved 25% of the cost of the ticket. During the next 2 weeks, she will save
    12·1 answer
  • Diane has a part time job that pays her $6.50 an hour. During one week she works 26 hours and is paid $178.10. She realizes when
    15·1 answer
  • At a height of about 212 meters, One Shell Square is the tallest building in New Orleans. Marlie is creating a scale model of th
    8·1 answer
  • 2 4/5 times 2 times 3/5
    7·1 answer
  • The yearbook staff enlarges a picture with a length of 5 inches and a width of 7
    15·2 answers
  • If g(x) = 2x^2 - 4x, what is the value of g(- 2)?
    12·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4x%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%2020x%20%2B%2025" id="TexFormula1" title="4x {}^{2} + 20x + 25
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!