1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
2 years ago
11

If you have 18 students and all are paired up at least once how many projects in the year

Mathematics
2 answers:
devlian [24]2 years ago
5 0
9. A pair is two. 18 divided by two is 9.
KatRina [158]2 years ago
4 0
It would be 9 because you get half the number of projects because 18 students are partners and if you divide that you would have 9 groups of 2 and if you multiply that by the number of projects you would get the number of projects (ex:18 dividend by 2 it's 9 then if there is three projects assigned you multiply 9 by 3 to get 27 projects got it?
You might be interested in
A contractor has been hired to install flooring for a bandstand in the shape of a circle that is 21 feet across. How many square
SOVA2 [1]

Answer:

A. 346.19 square feet.

Step-by-step explanation:

We have been given that a contractor has been hired to install flooring for a bandstand in the shape of a circle that is 21 feet across.

To find the square feet of flooring required, we will find area of circle.

Since the length across the circle is 21 feet, so radius of circle will be half of 21 feet.

\text{Radius}=\frac{\text{21 feet}}{2}

\text{Radius}=\text{10.5 feet}

\text{Area of circle}=\pi r^2

\text{Area of circle}=\pi (\text{10.5 feet})^2

\text{Area of circle}=3.14*110.25\text{ feet}^2

\text{Area of circle}=346.185\text{ feet}^2

\text{Area of circle}\approx 346.19\text{ feet}^2

Therefore, 346.19 square feet of flooring will be required.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3
Vaselesa [24]

Answer:

sorry kailangan ko lmg ng points

6 0
2 years ago
(6th grade math)
Montano1993 [528]

Answer:

He drank 15.93 ounces.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alicia already spent $8.25 of her paycheck. If this was 15% of her paycheck, how much was she paid?
faust18 [17]

Answer:

She was paid $55.

Step-by-step explanation:

15%=0.15

8.25/0.15=55

8 0
2 years ago
The Springer Dog Food Company makes dry dog food from two ingredients. The two ingredients (A and B) provide different amounts o
Nataly [62]

Answer:

a) Objective function (minimize cost):

C=0.50A+0.20B

Restrictions

Proteins per pound: 16A+8B\leq 12

Vitamins per pound: 4A+8B\leq 6

Non-negative values: A,B\geq0

b) Attached

c) The optimum solution (minimum cost) is 0 pounds of ingredient A and 0.75 pounds of ingredient B. The cost is $0.15 per ration.

d) The optimum solution changes. The cost is now 0 pounds of ingredient A and 0.625 pounds of ingredient B. The cost is $0.125 per ration.

Step-by-step explanation:

a) The LP formulation for this problem is:

Objective function (minimize cost):

C=0.50A+0.20B

Restrictions

Proteins per pound: 16A+8B\leq 12

Vitamins per pound: 4A+8B\leq 6

Non-negative values: A,B\geq0

b) The feasible region is attached.

c) We have 3 corner points. In one of them lies the optimal solution.

Corner A=0 B=0.75

C=0.50*0+0.20*0.75=0.15

Corner A=0.5 B=0.5

C=0.50*0.5+0.20*0.5=0.35

Corner A=0.75 B=0

C=0.50*0.75+0.20*0=0.375

The optimum solution (minimum cost) is 0 pounds of ingredient A and 0.75 pounds of ingredient B. The cost is $0.15 per ration.

d) If the company requires only 5 units of vitamins per pound rather than 6, one of the restrictions change.

The feasible region changes two of its three corners:

Corner A=0 B=0.625

C=0.50*0+0.20*0.625=0.125

Corner A=0.583 B=0.333

C=0.50*0.583+0.20*0.333=0.358

Corner A=0.75 B=0

C=0.50*0.75+0.20*0=0.375

The optimum solution changes. The cost is now 0 pounds of ingredient A and 0.625 pounds of ingredient B. The cost is $0.125 per ration.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • $4.25 + 65cents + $10 + 7cents
    9·2 answers
  • To find the volume of a cylinder, we multiply the area of the base by the height. What other figures use the same formula?
    5·1 answer
  • Please help me asap!!
    15·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Classify the following traingle
    5·2 answers
  • Amy’s grandmother is exactly 6 times older than Amy.
    11·1 answer
  • B. A window in the room has an actual width of 2.5 feet.
    14·1 answer
  • HELP WILL GIVE BRAINLY PLZ DONT SKIP
    9·1 answer
  • Which statement would be true if you evaluate the expression 15x(465x4)
    6·1 answer
  • Can someone please help me? :)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!