Answer: 5
Step-by-step explanation:
8+2=10
10/2=5
Answer:
$70.20
Step-by-step explanation:
We need to first find the cost per gallon of the gas.
The person in front bought 15 gals at $40.50. The price of each gallon will therefore be:
40.50 / 15 = $2.70
You need to buy 26 gallons. The cost will be:
26 * 2.70 = $70.20
You will spend $70.20.
Step-by-step explanation:
(f+g)(x) = f(x) + g(x)
= x/2-3 + 4x²+x+4
= ..........