1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
4 years ago
9

How to do tree diagrams

Mathematics
2 answers:
denpristay [2]4 years ago
7 0
In probability?
each arrow shows what % chance it is.
uhhh here’s a pic off google to help

it can be more than 2 arrows and as many times as you like.

Art [367]4 years ago
4 0
Let's take a look at a simple example, flipping a coin and then rolling a die. We might want to know the probability of getting a Head and a 4.
If we wanted, we could list all the possible outcomes:

(H,1) (H,2) (H,3) (H,4) (H,5) (H,6)
(T,1) (T,2) (T,3) (T,4) (T,5) (T,6)

Probability of getting a Head and a 4:
P(H,4) = 112
You might be interested in
Write as a fraction 56:120
Fudgin [204]
56:120 = 56/120 = 7/15
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Recently, your parents read in the newspaper that American factory worker jobs have the lowest income ra
Svetllana [295]

Answer:

A. A factory worker does not need a lot of education.

Step-by-step explanation:

The answer is " A " which is a factory worker does not need a lot of education. since most people don't have a PHD degree or anything higher education, it results in a lot of people joining due to the benefit of the factory worker doesn't need a lot of worker which makes it low in demand too.

5 0
3 years ago
Graph the function f(x) = 2√x +3.
Nikolay [14]

The graph is shown in the attached image.

8 0
2 years ago
A cone has a height of 4 in and a radius of 6in. what is the volume of the cone
valentina_108 [34]
V= 452.4 cubic inches
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sweatshirts sold: 3. money collected: $60. "use the unit rate to complete the table" Can somebody help me find the unit rate?
Slav-nsk [51]
$60/3 shirts= a unit rate of $20
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you write out.32ft/sec to meters/min
    14·1 answer
  • Find the product of 4x 4 and enter it in the space provided. Notice that a
    9·2 answers
  • Convert the cartesian equation x2 +y2=16 to a polar equation
    5·1 answer
  • As a unit rate , 137.5miles in 2.5hours would be
    13·2 answers
  • Complete the square to solve the equation below. x^2-10x-2=17​
    11·1 answer
  • 5.According to the Bureau of Labor Statistics, in calendar year 2000, the average duration of unemployment was 12.7 weeks, with
    13·1 answer
  • Define the powers and how it is different to use a negative and positive power
    8·1 answer
  • Is 2/9 a perfect square
    8·1 answer
  • Which has a finite size?
    5·2 answers
  • A line passes through the point (6, 7) and has a slope of 4.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!