1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
2 years ago
8

8x+32=1/5(25x-15)-4x

Mathematics
1 answer:
xxMikexx [17]2 years ago
5 0

Answer:

x=-5

Step-by-step explanation:

8x+32=5x-3-4x

8x+32=x-3

8x+32-32=x-3-32

8x=x-35

8x-x=x-35-x

7x=-35

x=-5

You might be interested in
(12 + 3) - 7 = N ineed an aswer pls​
KIM [24]

Step-by-step explanation:

N=8

that is the answer

I am sure

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the system of equation
maksim [4K]

Answer:

D. (2 , 1)

Step-by-step explanation:

STEP 1: Replace all occurrences of y with -3x+7 in each equation.

-x+14=12\\y=-3x+7

STEP 2: Solve for x in the first equation.

x=2\\y=-3x+7

STEP 3: Replace all occurrences of x with 2 in each equation.

y=1\\x=2

4 0
3 years ago
Hi I was wondering if I could get help on this please
Lerok [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The equation of line is y=-1/2 x+3 as it takes the form of y=mx+c

From this, the graph having gradient of -1/2 then the line will run from left to right. This eliminates options A and D

The pictures are not clear but we must ensure where the line crosses y intercept, the value of y should be 3 hence the only graph having these properties is option B.

4 0
3 years ago
Please Help Me! [99 Points}
BabaBlast [244]
It's A. all you need to do is plug in the "n"-values for each equation and see if it is true. the only one that works is answer A.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
15 lb for $13.35 what is the unit rate and what is the cost
Sedbober [7]

Answer:

$0.89/1        the cost is $0.89.

Step-by-step explanation:

cost over lb

13.35/15

unit rate means for 1 so divide 15 by 15 to get  1  

what ever u do to the denominator do to the numerator so divide 13.35 by 15

13.35/15 divided by 15/15= 0.89/1

$0.89 for 1 lb

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Howard picks apples at an orchard. He earns $4.35 for each hour he works and $2.20 for each bushel he picks. His goal is to earn
    5·1 answer
  • A giraffe can run 32 miles per hour. What is this speed in feet per second?​
    11·1 answer
  • What is -1/2 - (-4/5)?
    10·2 answers
  • Which measurement is not equivalent to the others
    5·2 answers
  • One cause of major climate changes is the position of Earth relative to the _________________.
    5·1 answer
  • Opposite angles of an inscribed quadrilateral are supplementary?
    10·2 answers
  • Trigonometry help please
    10·1 answer
  • If 7 toothpaste tubes cost $40.50, how much does one tube cost?
    12·2 answers
  • Write the equivalent fractions of 11/12
    6·1 answer
  • (question 31) if arc mBC =120 and arc mAD =50 whatis the measure of angle DYC
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!