1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dem82 [27]
3 years ago
13

Geometry question !!! Help pleaseeeeeee What is the length of AC

Mathematics
1 answer:
Crank3 years ago
5 0

Answer:

AC=7

Step-by-step explanation:

x+5=3x+3

-4x=-2

x=2

Substitute x in.

2+5=7

Hope I helped! Sorry if incorrect.

~Mschmindy

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

You might be interested in
Translate 22% of b into an expression
romanna [79]

Answer:

11/50b

Step-by-step explanation:

22% of b = 22/100×b

= 11/50b

3 0
3 years ago
How can the term information best be defined? Question 2 options: a) Related concepts b) Interpreted, organized, or structured d
IrinaK [193]

Answer:

b) Interpreted, organized, or structured data

Step-by-step explanation: from my notes

5 0
3 years ago
Sarah bought a lawnmower for $320. She signed up for the buy now pay later plan at the store with the following conditions: $100
marishachu [46]
Cost of the lawnmower bought by Sarah = $320
Amount of down payment made by Sarah = $100
Amount paid by Sarah in 12 months = (12 * 25) dollars
                                                          = 300 dollars
Total amount paid by Sarah = (300 + 100) dollars
                                             = 400 dollars
Excess amount paid as interest by Sarah = (400 - 320) dollars
                                                                   = 80 dollars
Actual yearly rate of interest paid by Sarah = (80/320) * 100 percent
                                                                     = 25 percent
So 25% yearly interest was paid by Sarah. The correct option is option "C".
4 0
4 years ago
Find the value of x and y​
notsponge [240]

Answer:

z

Step-by-step explanation:

z

6 0
3 years ago
At the grocery store, Emily notices that it costs
Dmitriy789 [7]

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 4. We used 12 gallons of gasoline to travel 400 miles. Find the distance we could travel on 8 gallons. (Total 8 points; 4 points
    10·1 answer
  • *HELP ME PLS* Megan is making quilts that require 11 feet of cloth each. She has 50 feet of cloth. Write an inequality and solve
    12·1 answer
  • Please I really need the help:(
    13·1 answer
  • I’ll give brainliest pls<br> i need to finish this quickly, i need part a b and c
    15·1 answer
  • I need help with this answer fast enough and you could get brainliest!
    11·2 answers
  • Write this percentage as a fraction in its simplest form. 21%
    14·1 answer
  • 33.33333 rounded to the nearest tenth
    15·1 answer
  • HELP ME PLEASE ILL GIVE Y BRAINKY AND MORE POINTS
    13·1 answer
  • Can someone explain what to do
    15·1 answer
  • Which function has an inverse that is also a function? y = 3 2 - 5 3 y = 322 y= x - y = 322 – 5x + 3
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!