1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
3 years ago
10

A Roth IRA is advertised to pay 1.5% annual interest. You researched the rate of inflation to be 1.15% this year. What is the ac

tual or real rate of return on the IRA?
Mathematics
1 answer:
jekas [21]3 years ago
3 0

Answer: 0.35%

Step-by-step explanation:

Given the following :

Advertised interest rate = nominal rate = 1.5%

Inflation rate = 1.15%

The real rate of return is calculated by:

[(1 + nominal rate) / ( 1 + inflation rate)] - 1

[(1 + (1.5/100)) / (1 + (1.15/100))] - 1

[(1 + 0.015) / ( 1 + 0.0115)] - 1

[ 1.015 / 1.0115] - 1

1.0034602 - 1 = 0.0034602

Real rate of return = (0.0034602 * 100)%

Real rate of return = 0.346%

You might be interested in
How do you get 40y from the difference of 2 squares with the problem (5y+4+3x)(5y+4-3x)? I understand distribution method. I don
otez555 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

(5y+4+3x)(5y+4-3x) = (5y+4)² - (3x)²......(from the difference of 2 squares )

by identity : (a+b)(a-b) = a² - b²

in this exercice ; a = 5y+4 and b  = 3x

3 0
3 years ago
PLEASE HELP!! #8<br> k(x)=4x-2 on [3, 3+h]
zlopas [31]
X=h/4+5/4 is the correct answer
4 0
3 years ago
The graph of y = Vx is translated 3 units to the left and 4 unitsdown.
Bezzdna [24]
You isolate the v and move 3 units down to the left which leads u to 10. Hope this helped
7 0
3 years ago
Jackson is three times as heavy as Andrew. If the sum of their weight is 360 pounds, find Andrews weight​
Delicious77 [7]
Answer: Andrew = 90 pounds

Explanation:
Assume Andrew weight is X
Since Jackson weight is 3 times Andrew
Then it’s 3x

3x + x = 360
4x = 360
x = 90
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 tons of bark cost $29,120.00. What is the price per pound?
son4ous [18]
4*2000

29120/8000=$3.64
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the surface area of a sphere to the nearest square unit 2inches
    11·2 answers
  • At 12pm there are 855 people in the zoo. By 5pm ⁴/₅ of the children have left and ³/₄ of the adults have left. There are now 36
    10·1 answer
  • SHORT ANSWER PROBLEM
    14·1 answer
  • Alguem sabe a resposta? <br><br> 3 (x+y)<br><br> -3(2+8)<br><br> x (x-y)<br><br> 2xy(x+y)?
    10·1 answer
  • Write an equation what number plus 8 equals 12?
    13·2 answers
  • Write an expression:
    14·2 answers
  • Solve the inequality. -2(2x + 2) ≥ −4x − 12
    7·1 answer
  • Can someone please helpp
    7·1 answer
  • 2. How long does this lease last?
    11·1 answer
  • A chemical company makes two brands of antifreeze. The first brand is 20% pure antifreeze, and the second brand is 45% pure anti
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!