1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
4 years ago
5

Pipe cost $3 per foot. The equation y = 3x relates the cost of a piece of pipe (y) to the number of feet (X). Identify the unit

rate
in the equation.
Mathematics
2 answers:
JulsSmile [24]4 years ago
7 0

Answer:

The unit rate is 3\frac{\$}{ft}

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number of feet

y ----> represent the cost of a piece of pipe

we have

y=3x

Remember that

A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form y/x=k or y=kx

In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin

In this problem we have a proportional relationship

The unit rate is the same that the slope of the linear function or the constant of proportionality k

so

m=k=3\frac{\$}{ft}

therefore

The unit rate is 3\frac{\$}{ft}

raketka [301]4 years ago
5 0

Answer:

The unit rate is 3 $/ft

You might be interested in
Can someone Please help me with this question!? If
jasenka [17]

Answer:The answer is 1 and 3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Answer choices are:<br> x=20<br> x=22<br> x=10<br> x=11
Vlada [557]
The answer would be 22
6 0
3 years ago
10 ь, If d = 10 inches, c = 9 inches, b = 6 inches, and h = 5 inches, what is the area of the triangle above? A. 25 sq in. B. 15
MakcuM [25]

Answer:

D. 30 sq in.

Step-by-step explanation:

10+9+6+5=30 sq in.

6 0
3 years ago
Can anyone help me? plz if you let me know the answer that would be greatly appreciated
Ivahew [28]
I would say choice C with 4 is the right ones
4 0
3 years ago
The point (3, 5) is reflected across the y-axis.
yKpoI14uk [10]
Well reflected for points one is (-5,-3) and number 2 is (-2,7)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz some one help me
    13·1 answer
  • Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange
    9·1 answer
  • Nina heard that as a general rule, she should spend no more than one week's pay on rent. If Nina's pay is $27,600 per year, what
    7·2 answers
  • The area of a right triangle with one leg measuring 5 ft. and hypotenuse measuring 13 ft. is_______ a0. Type a numerical answer
    8·1 answer
  • Round 2,236.8 to the nearest ten
    15·1 answer
  • 02119a rectangular pool is 7 feet wide. it is 3 Times as long as it is wide
    5·1 answer
  • 2 5x2 - 19x + 12<br> Standard form
    13·1 answer
  • Trigonometry<br> Trigonometric Functions<br> Given: Sin θ = (2/3), Find: Cosec θ
    10·1 answer
  • Plz help don’t understand
    14·1 answer
  • Ateacher records the number of students present in her 1st period class each day
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!