1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delvig [45]
3 years ago
15

the function f(x) is represented by the table bellow. What are the corresponding values of g(x) for the transformation g(x)=4f(x

)?

Mathematics
1 answer:
True [87]3 years ago
3 0
Hopefully this is what you're looking for:

If x=-8 then g(x)=-32
If x=-5 then g(x)=-20
If x=0 then g(x)=0
If x=3 then g(x)=12
If x=9 then g(x)=36 
You might be interested in
Ciara is making a new dance outfit. She needs 2 1/2 yards of fabric for the shawl. She needs 1 3/4 yards of fabric for the dress
natka813 [3]

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

Amount of yards of fabric for the shawl = 2 1/2

Amount of yards of fabric for the dress = 1 3/4

Total amount of yards needed

= 2 1/2 + 1 3/4

= 2 2/4 + 1 3/4

= 3 5/4

= 3 + 1 1/4

= 4 1/4

Since she has 3 yards of fabric, the number of yards needed more will be:

= 4 1/4 - 3

= 1 1/4

If each yard = 7.98, the amount needed will be:

= 1 1/4 × 7.98

= 1.25 × 7.98

= 9.975

3 0
3 years ago
Amy has a bowl of cereal for breakfast. the amount of cereal in the box (y) is determined by the number of days (x) that have pa
kogti [31]

Answer:

d=[0,12]

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Twelve ounces of Brand X costs $1.50. Sixteen ounces of Brand Y cost $1.92. Find the unit price of each.​
Nezavi [6.7K]
Brand X is around 12-13 cents per ounce (12/1.50=.125) and Brand Y would be exactly 12 cents (16/1.92=12)
8 0
2 years ago
PLS HELP ME ASAP<br> WILL RECEIVE 25pts
Anna35 [415]

Answer:

Co-interior angels adds up to 180

180-109=71

? Is 71

2x + x + 45=180

3x + 45 =180

- 45

3x =135

÷3

x=45

2x = 90

So, 90+45+45=180

x =45

B

5 0
2 years ago
|4x+6|=14 solve for x
AveGali [126]
4x+6=14
4x=8
x=2

4x+6=-14
4x=-20
x=-5

Final answer: x=-5, x=2
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 16×500×60=? i need help
    10·1 answer
  • Jerome bought a sweater that was on sale for 20 percent off. Jerome paid $25.10 for the sweater, including sales tax of 8.25 per
    9·1 answer
  • . If f(x) = 3x - x, what is the value of f(7 - 2)?
    13·1 answer
  • Based on 10,500 responses from 34,000 questionnaires sent to all its​ members, a major medical association estimated that the an
    5·1 answer
  • in how many years will Rs 15625 produce an interest of Rs 1951 at the rate of 4% compound interest payable annually​
    7·1 answer
  • Doug makes a parallelogram-shape sign for his shop. What is the area of this parallelogram? Round to the nearest hundredth. A) 5
    7·2 answers
  • How big is the sun and how far is from the earth
    6·1 answer
  • The
    9·1 answer
  • 1 cup = ______ fluid ounces <br><br> = 8
    15·1 answer
  • Suppose you buy a $50 coffee maker in an area where the sales tax is 8%. When you check out, 8% of $50 would be added to your to
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!