1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
3 years ago
8

Suppose Adam wants to have $750,000 in his IRA at the end of 30 years. He decides to invest in an annuity paying 6% interest, co

mpounded annually. What does he have to contribute each year to reach this goal? Enter your answer, rounded to the nearest cent. Omit the dollar sign and the comma.
Business
1 answer:
Strike441 [17]3 years ago
6 0
Pizza Liza Liza Liza
You might be interested in
Who is affected negatively when a country’s currency is weak? Give domestic and foreign examples
fomenos
Its citizens, and government.
5 0
3 years ago
A new technological breakthrough increases production for an industry and shifts the supply curve to the right. If the firm ____
Katyanochek1 [597]

Answer:

The correct answer is letter "C": produces products that are considered elastic.

Explanation:

Elasticity refers to the sensitivity of a good or service to reflect change in its supply or demand after a change in price. A product's supply is said to be elastic if the changes in the quantity supplied increases and it immediately determines a price in the price.

Thus, if for technological reasons the output of a company increases, considering that the product is elastic, the prices will increases which will provide the organization more revenue. That firm will be more than glad about the technological advance.

6 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
Which of the following does not constitute an insurable interest?
Murrr4er [49]

Answer:you make an offer to buy your neighbor's house.

Explanation:

As seen from the aforementioned alternatives which all have insurable interest.Thus they are expantiated;

1)Firstly,a savings and loan company holding a mortgage on your home has an insurable interest on interest of the property on insurance premium.

2)Secondly,your lease makes you liable for fire damage to your rented premises makes for an insurable interest which is in form of mortagee/morgator contract,even if it isn't your property,it makes you liable for an insurable interest.

3)Thirdly,you have custody of a valuable painting when the owner is away also makes you eligible for an insurable interest.Though here as carrier,it still gives the right to an insurable interest courtesy of the fact that it is in your custody.

Finally,you make an offer to buy your neighbor's house doesn't make you eligible for an insurable interest because it's just a matter of a vocal agreement,thus no transaction has been carried out and therefore,no property transferred to your custody either way.

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Why should a cover letter be short (usually one page)?
melomori [17]

Answer:

When sending an email cover letter, it's even more important to be concise. The first paragraph is what readers pay attention to when reading an email. The rest of the message is typically skimmed.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • According to the following data,
    13·1 answer
  • You expect KT industries (KTI) will have earnings per share of $4 this year and expect that they will pay out $1.75 of these ear
    15·1 answer
  • Wilkes Manufacturing sells one product with a variable unit cost of $18. The company knows that the price charged will affect de
    8·1 answer
  • Consider the following hypothetical transactions of the Balance of Payments of Country A: 1. Country A's firms export to Country
    8·1 answer
  • The controlling account for the cost ledger is Group of answer choices Cost of Goods Sold Materials Finished Goods Work in Proce
    9·1 answer
  • When Claire purchased her new cell phone, she was offered an opportunity to purchase a car charger and a cover together at a red
    9·2 answers
  • At the end of 2018, the federal government debt of the U.S. stood at 104% of GDP. Imagine that, unlike in previous years, from 2
    11·1 answer
  • Hi brainly goes out now
    10·2 answers
  • how can the size of the industrial/service sector and the agriculture employment rate indicate the level of industrialization?​
    15·1 answer
  • Can someone Plss answer this question for me
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!