1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
3 years ago
15

You won a $100 gift card to purchase music and videos through an online store. You bought $48.40 worth of movies and 40 songs.

Mathematics
1 answer:
jarptica [38.1K]3 years ago
5 0

Equation

Total = movies plus songs.

Givens

Total = 100

Movies = 48.4

Songs Cost = x

Number of Songs = 40

Solve

100 = 48.4 + 40x       Subtract 48.4 from both sides.

100 - 48.4 = 40x

51.6 = 40x                  Divide by 40

51.6 / 40 = x

1.29 = x

Conclusion

Each song cost $1.29

You might be interested in
Please help? <br> I don’t understand this
Brut [27]

Answer:

Please see the graph below

Step-by-step explanation:

The table is just selecting numbers for x and then solving for what y would be.  Once we have the ordered pairs (x,y)  We can graph the points and see the line.

3 0
1 year ago
what is the product in simplest form state any restrictions on the variable x+​2/​x-​1/​x+​4/​x^​2+​4*​x-​5
ValentinkaMS [17]

When it is simplified it is (\frac{(x+2)(x+5)}{x+4})

1 or 5

5 0
3 years ago
Assume running consumes 100 calories per mile. If you run 10-minute miles, what is your average power output, in watts, during a
Aleks04 [339]
We are given with the rate of calories burnt out through running of <span>100 calories per mile. If 10 miles is ran, we get the total calories burnt is </span><span>100 calories per mile * 10 miles equal to 1000 calories. Power (watts) is equal to Joules per second. 1000 calories is equal to 4185.8 Joiules. In an hour run- the power is 69.76 Watts</span>
4 0
3 years ago
What is the area of the rectangle
OLEGan [10]

To find the area of a rectangle, we must use the formula, A = lw, where the variable l represents the length of the rectangle and the variable w represents the width of the rectangle. To find the area, we just have to substitute in the values we are given for the length and width (shown in the picture above) to calculate the area. This is modeled below:

A = lw

A = 12 cm * 5 cm

To solve, we simply multiply the two factors on the right side of the equation to find the area. Remember that because we are multiplying these two numbers together, we should end up with an answer that has squared units!

A = 60 cm²

Therefore, your answer is that the area of the rectangle is 60 cm².

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Boxes of sticky fingers Popsicles are $4.50 the supermarket is offering 30% off coupon what is the price with coupon
BARSIC [14]
I believe the price for one box with the coupon will be $3.15. This is because 4.50 * .30 = 1.35
4.50 - 1.35 = 3.15 Thus the discounted price will be $3.15
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the probability of 7 out of n is 50%
    6·2 answers
  • Pls help I’ll mark brainliest!
    11·2 answers
  • Why is not reasonable to say that 4.23 is less than 4.135
    8·1 answer
  • A train travels 240 miles at a speed of 80 miles per hour. on the way back the train slows to 40 miles per hour. what is the ove
    12·1 answer
  • What are the factor of these numbers,
    9·1 answer
  • One number is 1/2 of another the sum of the number is 72 find the numbers
    9·1 answer
  • Circumference and area of a circle (picture provided)
    10·1 answer
  • Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
    14·2 answers
  • Please help , giving brainliest and a thanks!!
    15·2 answers
  • Okay, After this i'm done asking for help. I hope..
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!