Answer:
Step-by-step explanation:
The first step you want to do is get one variable by itself. We are going to start by isolating y by itself.
-3x + 9y = -27
9y = 3x - 27
y = 1/3x - 3
By isolating y by itself, you now have a function written in slope-intercept form. To graph this function, you can draw a point at (0,-3), then use rise/run to go up 1 unit and over 3 units to the next point (3,-2). You can then draw a line based on this information.
Answer:
1 5/9
Step-by-step explanation:
We are given the following inequality:

If we replace b = 2, we get:

Now we solve for "a" first by subtracting 8 on both sides:

Now we divide both sides by 6

Simplifying:

Therefore, for b = 2, the possible values of "a" are those that are greater than 1/3
Assuming the h is not in the exponent, R would equal The square root of V over 3.14h
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)