1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
2 years ago
9

2.)Which sequences could be described by the recursive definition LaTeX: a_{n+1}=3\cdot a_n-1a n + 1 = 3 ⋅ a n − 1

Mathematics
1 answer:
Veronika [31]2 years ago
8 0

<em>100% CORRECT ANSWERS </em>

Question 1

Consider the sequence:

8, 11, 14, 17, 20, 23, 26, ...

Write a recursive definition.

Question 2

Which sequences could be described by the recursive definition

2, 5, 14, 41, 122...

Question 3

Given that the first term is and the recursive definition is would be the 2nd term

You might be interested in
Help please. I did my best to find the answer but...
lorasvet [3.4K]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

This a special right triangle with angle measures of 30° 60° 90°

The side length that sees angle measure 30° is represented with a, the one that sees 90° is represented by 2a and the one that sees 60° is represented by a√2

AC sees angle B which has an angle measure of 60

(6√2)×(√2) = 24

4 0
2 years ago
A pie has been in the oven for some number of minutes. it needs to bake for a total of 60 minutes. for how many more minutes mus
Lesechka [4]

The pie must stay for 60 - x more minutes must the pie bake

<h3>For how many more minutes must the pie bake?</h3>

Let the amount of time spent in the oven be x

So, we have

Total amount of time = 60 minutes

This means that

Remaining time + Amount of time spent = 60

This gives

Remaining time + x = 60

Evaluate

Remaining time = 60 - x

Hence, the pie must stay for 60 - x more minutes must the pie bake

Read more about equations at:

brainly.com/question/2972832

#SPJ1

3 0
1 year ago
Help pls! this is due tonight. thanks!
erma4kov [3.2K]

Answer:

Neon: 0

Oxide:  -2

Copper:   2

Tin:  0

Step-by-step explanation:     To solve you must add/subtract the numbers to get the charge, for example if its -30 charge from electrons and 10 charge from protons, -30 + 10 = -20     therefore the charge is -20

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sally has 10 pounds she wants to buy 28 cans of soda which cost 28p each does she have enough money
Vladimir79 [104]

Answer:

Yes, Sally has enough money to buy 28 cans of soda.

Step-by-step explanation:

Yes, because £10 = 1000p

1000p / 28p = 35 cans

35 cans < 28 cans

So Sally has enough money for 28 cans.

4 0
1 year ago
Tell whether each statement is a proportion:
erma4kov [3.2K]

Answer:

1. Yes

2. No

3. No

4. No

5. Yes

Step-by-step explanation:

Do you mean equal proportion?

1. 3 : 9 = 6 : 18 TRUE because 3 : 9 = 1 : 3 and 6 : 18 = 1 : 3

2. 28 : 7 = 64 : 16 FALSE because they are just not related.

3. 95 : 100 = 17 : 20 FALSE because the closest they get are 19 : 20 ≠ 17 : 20

4. 60 : 80 = 14 : 16 FALSE because the closest they get are 60 : 80 = 6 : 8 and 14 : 16 = 7 : 8

5. 200 : 300 = 24 : 36 TRUE because 200 : 300 = 2 : 3 and 24 : 36 = 2 : 3

6 0
2 years ago
Other questions:
  • if you biked for 7 miles and ran for 3 1/2 miles. what is the unit rate of miles you biked to miles run?
    9·1 answer
  • (b) What is 0.36 (six repeating) expressed as a fraction in simplest form?
    11·1 answer
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • Rachel really wants to purchase a new skateboard and her mother has agreed to give her a weekly allowance that she can save unti
    10·1 answer
  • 7/8 as a mixed number
    9·1 answer
  • Lana finished the race in 13.2 seconds . If 84 other girls ran in the event, approximately how many runners did she beat?
    12·1 answer
  • PLS HELP<br><br><br> Which equation describes the function shown in the table? <br>​
    11·1 answer
  • Find a polynomial $f(x)$ of degree $5$ such that both of these properties hold: $\bullet$ $f(x)$ is divisible by $x^3$. $\bullet
    13·1 answer
  • Which choice names an endpoint?
    7·1 answer
  • The teacher wanted to know what the average test grade was, so she added up all the grades and divided by the number of tests to
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!