1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shtirl [24]
3 years ago
14

Carol invested $2,560 into two accounts. One account paid 6% interest and the other paid 8% interest. She earned 7.25% interest

on the total investment in one year. How much money did she put in each account
Mathematics
1 answer:
mars1129 [50]3 years ago
3 0

Answer:

$960 into 6% account and $1600 into 8% account

Step-by-step explanation:

Let money put in 6% account be x

let money put in 8% account be y

How much interest did she earn?

2560 * 0.0725 = $185.6

Now, we can write:

0.06x + 0.08y = 185.6

and we know

x + y = 2560

We can say:

x = 2560 - y

and we put this into 1st equation:

0.06(2560 - y) + 0.08y = 185.6

153.6 - 0.06y + 0.08y = 185.6

0.02y = 32

y = 1600

and thus, x = 2560 - 1600 = 960

She put $960 into 6% account and $1600 into 8% account

You might be interested in
I need help with this​
natima [27]

Answer:

the first is true

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Reuben can type 48 words in 8 minutes what is the rate in words per minute ?
Sauron [17]

Answer:

6 words per minute.

Step-by-step explanation:

48 divided by 8 is 6 .

5 0
3 years ago
Help me!!!!!!!!!!!!!
irakobra [83]
Seven twenty-two am 
7:22am
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a recipe for lemonade calls for 1 cup of sugar and 5 cups of water.How much sugar is used per cup of water
Kryger [21]
With one cup of sugar, you need five cups of water. For one cup, you divide one by five, which would be 1/5 cups of sugar.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainliest
Sedbober [7]

Answer:

E ( 1 , -1 ) is in quadrant IV

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Owen settled on a price of $7,870 for a new car. The dealer had to add 4.5% sales tax to this price, but allowed a $1,200 trade-
    8·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • imagine you live only one mile from work and you decide to walk.if you walk four milesb per hour how long will it take you to wa
    13·1 answer
  • Can you help me solve this
    9·2 answers
  • Of the students attending a school party, 60% of the students are girls, and 40% of the students like to dance. After these stud
    6·1 answer
  • If James can swim 10 laps in 23 mins. what would be his expected time for 15 laps?
    12·2 answers
  • Angle LON is a straight angle<br> Angle MON= 3x+89<br> Angle LOM=8x+58<br> Find Angle MON:
    15·1 answer
  • Whats between 0 and <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cpi%20%2F2" id="TexFormula1" title=" \pi /2" alt=" \pi /2" align="abs
    11·1 answer
  • Help needed! What is the amplitude of this graph and given there are no other transformations, write the equation of this cosine
    7·1 answer
  • Gina uses 6.4 pints of white paint and blue paint to paint her bedroom walls. 1/4 of this amount is white paint, and the rest is
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!