The answer would be $89,790. You take 164+328. To get 492. The you divided 492 by 2. To get 246. This is the average hamburgers made in a day. The you take that time 365. to get how much money is made in a year.
So, We Have A Rate That We Need To Simplify. We Have:
88 students for every 4 classes
So, We Need To Simplify This Rate. In Order To Do This, We Need To Change Is To A Fraction. It Is:
88 students
---------------
4 classes
Now, We Have To Simplify. We Can Do That By Remembering How To Simplify Fractions.
So,
88 ÷ 2 = 44 ÷ 2 = 22 students
--- --- ---------------
4 ÷ 2 = 2 ÷ 2 = 1
So, The Unit Rate For 88 Students For 4 Classes Is:
22 Students For One Class
Answer:
B & D
Step-by-step explanation:
B & D
Answer:
B
Step-by-step explanation:
To evaluate f(2) substitute x = 2 into f(x), that is
f(2) = - (2)³ + 2(2)² - 3 = - 8 +2(4) - 3 = - 8 + 8 - 3 = - 3