Aurora has a cell phone plan that charges $65 for phone service plus $12 for each gigabyte of data used each month. If her bill for September is $113,how many gigabytes of data did she use in September?
2 answers:
Answer:
She used 4 gigabytes of data in September.
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to analyze the information given:
<em>Phone service plan: $65
</em> <em>Cost per gigabyte: $12
</em> <em>Bill: $113
</em> So, to find the number of gigabytes that she used we have to write an equation:
65 + 12x = 113
Where:
x = number of gigabytes
Solving for x
12x = 113-65
12x =48
x = 48/12
x =4
She used 4 gigabytes of data in September.
Answer:
The answer is 4 gigabytes of data were used
If you take 65 and add 12 to it 4 times you get 113 so the answer is 4.
You might be interested in
5.5hours to drive264 miles 7 hours to drove (264÷5.5)× 7 =....
The answer would be positive 5
Answer:
d = 12
c = 4
so I think d > c
Step-by-step explanation:
1 x 12 = 12
0.75 x 4 = 3
12 + 3 = 15
Y = 40 Since, 1st year = 200 2nd year= 200 + 40 =240 3rd year = 240 + 40 = 280 4th year = 280 + 40 = 320 5th year = 320 + 40 =360 6th year = 360 + 40 = 400. So, basically all you have to do is add 40! Therefore, the answer is y = 40 Hope this helped! :)
A B and D A & D are known as irregular polygons