1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IceJOKER [234]
3 years ago
12

A package of 4 pairs of insulated socks costs $27.96. What is the unit price of the pairs of socks?

Mathematics
1 answer:
harkovskaia [24]3 years ago
5 0

Answer:

1 pair of socks cost $6.99

Step-by-step explanation:

$27.96 divided by 4 = $6.99

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

You might be interested in
Which expression could you write to show how to multiply 9 x 856 using place value and expanded form
Luden [163]
(9X800) + (9X50) + (9X6)
7 0
3 years ago
scott can reach 57 inches high. scott stands on box that is 16 inches high how many inches high can scott reach now?
kompoz [17]

Answer: 73 inches high

Step-by-step explanation: 57+16=73

4 0
3 years ago
Can someone explain this? and what are the answers- :'_
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

1) b=-1.6 2) g=3 3) x=0.8 4) w=4.9 5) p=-16.2 6) y=9.2

Step-by-step explanation:

Use inverese operations to isolate variables ex. x+4=2

x times 2 = 6                                                            -4

/2                                                                               x=-2

x=3                                                                        

                                                                               

4 0
3 years ago
Find the distance d(A,B) between points A and B.
Misha Larkins [42]

Answer:

A(4,-5) ; B(4,3)

distance d(A,B) = \sqrt{( 4 - 4)^{2} + (3 -(-5))^{2} } = 8

7 0
3 years ago
Is -1 a solution to 4x - 3 &lt; 5?<br> (look at the picture)
inessss [21]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Assuming that the question is asking for -1 to be plugged in as x

4(-1)-3≤5

-4-3≤5

-7≤5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with questions 18 and 19
    12·1 answer
  • Norman weighed his loaded truck of apples at a weigh station. It weighed 15 tons 100 lbs. His empty truck weighed 3 tons 200 lbs
    12·2 answers
  • 1. To the nearest degree, find the measure of angle A.
    5·2 answers
  • Two similar cones have radii of 9 and 1, respectively. what is the ratio of their volumes?
    10·1 answer
  • Solve x+2/x-4&lt;0<br><br> A)–4 &lt; x &lt; –2<br> B)–2 &lt; x &lt; 4<br> C)–2 &lt; x &lt; –4
    10·1 answer
  • How do you rotate 180 degrees counterclockwise
    13·2 answers
  • Compare 6,200.ft by 1.mi 900.ft
    10·2 answers
  • Find the value of x.
    14·1 answer
  • PLEASE help me with this geometry question
    7·1 answer
  • Calculate the slope of the line that passes through (3,2) and (−7,4)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!