1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bogdan [553]
3 years ago
15

Jada is evaluating 8 × 3 × 4. She doesn't know the product of 24 and 4 off the top of her head, so she decides to multiply 3 by

4 first. Which property is Jada using? PLEASE HELP!!
Mathematics
1 answer:
Bad White [126]3 years ago
7 0

Answer: Associative property

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Jada is evaluating 8 × 3 × 4 and that she doesn't know the product of 24 and 4 off the top of her head, so she decides to multiply 3 by 4 first.

The property that Jada is using is the Associative property. This has to do with regrouping of the numbers and then multiplying the numbers in different groups.

You might be interested in
Classify this triangle
Gekata [30.6K]

Answer:

Right triangle

Step-by-step explanation:

becuase it is

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please
Mariana [72]

Answer:

The slope is the cost per hour.

$5 per hour

5 0
3 years ago
Solve the given inequality. Describe the solution set using the set-builder or interval notation. Then, graph the solution set o
ohaa [14]

Answer:

solution  (-∞,4.25)

Step-by-step explanation:

Given inequality is 4m +16.5 < 33.5.

Now we need to solve the given inequality. Describe the solution set using the set-builder or interval notation. Then, graph the solution set on a number line.

4m +16.5 < 33.5

4m < 33.5 - 16.5

4m < 17

m < \frac{17}{4}

m < 4.25

Hence solution set using interval notation is given by (-∞,4.25).

Graph will be an arrow pointing to the left of 4.25

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which inequality represents the interval of tenths that the square root of 14 lies between?
tresset_1 [31]

Answer:

3.7 < √14 < 3.8

Step-by-step explanation:

First approximation

9 < 14 < 16, so

3 < √14 < 4

Second approximation

14 is closer to 16 than to 9.

Is √14 between 3.7 and 3.8? If so, then

 3.7²  < 14 <   3.8²

13.69 < 14 < 14.44. TRUE

The inequality is 3.7 < √14 < 3.8.

8 0
4 years ago
Which expression is equivalent to<br> - 5/3?
kifflom [539]

Answer:

The first one! :)

Step-by-step explanation:

At the bottom of each question for example the first on it has 1 at the top then at the bottom it says 5/3 with a x.So if it does not say 5/3 it can be excluded.So it says<em> </em><em><u>only one 5/3</u></em>.So<em> </em><em><u>one 5/3</u></em> is the exact same as 5/3!

And for the last one says -5/3.:)

And no im not saying <u><em>1  5/3</em></u>  :(

(❁´◡`❁)     (●'◡'●)     ╰(*°▽°*)╯     (≧▽≦)     (*/ω\*)     (^///^)       ^_^          (┬┬﹏┬┬)        ಥ_ಥ        ಠ_ಠ    

7 0
4 years ago
Other questions:
  • 60 is what percent of 48?
    5·2 answers
  • Lisa has entered a check payment of $213.75 in her checkbook. If the old balance was $794, what is her latest balance? $1,007.75
    13·2 answers
  • 3/4h*19mi/1/4h. Can you please help me I need an answer by tonight
    7·1 answer
  • Find the length of side x. Show steps please!
    5·1 answer
  • I need help with #4 please as soon as possible.
    14·1 answer
  • Hi can someone check my answers please? thanks, :).
    7·2 answers
  • A map has a scale of 1cm to 17km. If Johnstown and San Jose are 204 km apart, then they are how far apart on the map?
    11·1 answer
  • Amy spent $90 at the store. She spent 1/3 of her money on food, 1/6 of her money on school supplies, and 1/9 of her money on sod
    12·1 answer
  • A 3-pound bag of bananas costs $2.88. What is the price per ounce?
    5·1 answer
  • .........................................................................
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!