1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
5

A 3-pound bag of bananas costs $2.88. What is the price per ounce?

Mathematics
1 answer:
Alborosie3 years ago
4 0

Answer: 6 cents

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

3 pounds = 48 ounces

2.88 ÷ 48 = 0.06

0.06 = 6 cents.

One ounce of bananas cost 6 cents.

Hope this helps!

You might be interested in
Write an expression that is equivalent to 123x + x + 2x
Svetlanka [38]
This simplified is 126x so that is equivalent to this expression
7 0
3 years ago
Jason and his friends want to go bowling on Friday night. Southgate Bowling Alley charges $30 shoes and $6 per hour to bowl, whi
alekssr [168]

Answer:

2 hours

Step-by-step explanation:

Slope represents the hourly rate.

Constant represents initial price.

y = 30 + 6x \\ y = 36 + 3x \\ 30 + 6x = 36 + 3x \\ 3x = 6 \\ x = 2

3 0
2 years ago
Samantha bought a package of 6 pens for $4.32. How much would 2 pens cost. Write your answer in dollars and cents.
lubasha [3.4K]

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=3%282m%20%2B%209%29%20-%201%20%3D%202" id="TexFormula1" title="3(2m + 9) - 1 = 2" alt="3(2m +
oksano4ka [1.4K]
3(2m + 9) - 1 = 2
6m + 27 - 1 = 2
6m + 26 = 2
6m = 2 - 26
6m = -24

m = -4
7 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST TO RIGHT ANSWER
malfutka [58]
The answer is A! hope this helps! please brainliest!
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Increase £30 by 15. what is the answer
    6·1 answer
  • Three more than the product of five and a number
    6·2 answers
  • There are 36 students in a class. If 4/9 of the
    8·1 answer
  • Need help with this
    7·1 answer
  • The bike you have been saving for is discounted 20%. You have $400 saved to purchase it. The retail price of the bike is $450. T
    12·1 answer
  • According to a Niclsen survey, 92% of consumers around the world say that they trust recommendations from
    8·1 answer
  • Simplify<br> 81<br> 100<br> nswer
    12·1 answer
  • PLEASE HELP SOON Find the value of x. Round to the nearest tenth. 27° х 34° 11 X = ? [?] 9 Law of Sines: sin A sin C sin B b a E
    12·1 answer
  • Simplify the expression -3 divided by -2/5 <br> a. -7 1/2<br> b. -1 1/5<br> c. 1 /15<br> d. 7 1/2
    14·2 answers
  • Is this right? please help me
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!