1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tangare [24]
3 years ago
14

What is the value of the function y=1.3x+22 when x=-7? y= -----------

Mathematics
2 answers:
Rainbow [258]3 years ago
8 0
\rm y=1,3x+22 \\ y=1,3*(-7)+22 \\ y=22-9,1 \\\rm{ \bold{y=12,9}}
rodikova [14]3 years ago
5 0
y=1.3x+22

y=1.3(-7)+22

y = 12.9
You might be interested in
PLEASE HURRY!!!!
mestny [16]

d !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4 0
2 years ago
A family is planning a three-week vacation for which they will drive across the country. They have a van that gets 12 miles per
svetoff [14.1K]

Answer:

The family will pay 34722 cents more if they take the van

Step-by-step explanation:

Given

Van = 12 miles per gallon

Sedan = 36 miles per gallon

Distance = 2500 miles

Gas = $2.50 per gallon

First, we need to determine the number of gallons that'll be used by both vehicles

This  is done by dividing total distance by number of miles per gallon

Van = \frac{2500}{12} \ gallon

Sedan = \frac{2500}{36}\ gallon

Next, is to multiply this by the cost of gas per gallon;

This gives the total spendable amount on both vehicles

Van = \frac{2500}{12} * \$2.50

Van = \frac{\$6250}{12}

Van = \$520.833

Sedan = \frac{2500}{36}* \$2.50

Sedan = \frac{\$6250}{36}

Sedan = \$173.611

Next is to get the difference between these amounts

Difference = \$520.833 - \$173.611

Difference = \$347.222

Multiply by 100 to convert to cents

Difference = 347.222 * 100 cents

Difference = 34722.2 \ cents

Difference = 34722\ cents (Approximated)

Hence;

<em>The family will pay 34722 cents more if they take the van</em>

8 0
3 years ago
Common factors of 60 and 126
KonstantinChe [14]
Common factors of 60 and 126 are:

1, 2, 3, 6

Hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help asap! giving brainliest!
saw5 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

2

would you like to know how I got that?

4 0
2 years ago
A robot moves 3\text{ m}3 m3, start text, space, m, end text, turns more than 90\degree90°90, degree clockwise, moves 4\text{ m}
elena-s [515]

Answer:120

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Brenda can deliver 644 newspapers in 7 hours.<br> How many newspapers can Brenda deliver in 9 hours?
    13·1 answer
  • Help me for 5 and 6???????
    11·2 answers
  • if 1/4 of a gallon of paint is needed to paint 2/3 of a fence, how many gallons are needed to paint the entire fence? site:socra
    11·2 answers
  • .
    13·1 answer
  • Write the slope intercept forms of the equations of the lines through the given point that is a) parallel to the given line and
    15·1 answer
  • To graph the equation 2x + 5y = 10, Zeplyn draws a line through the points (5, 0) and (0, 2). What is the slope of the line repr
    13·2 answers
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • 3/25 divided by 1/8 please help me with this question I am Wrong
    5·2 answers
  • 7. Jerry has 23 coins in nickels, n, and dimes, d. He
    15·1 answer
  • A different map has a scale of 1:50000
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!