1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
6

A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p

ackage A. $1.05 B. $10.25 C. $26.25
Mathematics
1 answer:
aleksklad [387]3 years ago
8 0

Answer: Option A

P = \$\ 1.05

Step-by-step explanation:

If we have 5 cans of ketchup they cost $ 5.25. Then the unit price of cans is what each can costs individually.

The unit price should then be less than $ 5.25, and that is the price for 5 cans and we want to know the price for just one can of ketchup.

Then to calculate the price of each can divide the price of the 5 cans by 5.

P = \frac{5.25}{5}

P = \$\ 1.05

You might be interested in
Please help!! due soon!
Mamont248 [21]

Answer:  D.  (-4, -2)

<u>Step-by-step explanation:</u>

Rotating 180° about the origin means the signs for the x- and y-values are opposite.

(x, y) → (-x, -y)

(4, 2) → (-4, -2)

6 0
3 years ago
Seventy thousand in standard form
lys-0071 [83]

Answer: 70,000

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
List ALL the factors of 13 in increasing order. In this question, what does increasing order mean?
kozerog [31]

Answer:

ascending order when they are arranged from the smallest to the largest number

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
160 is_% less than 200?
zmey [24]

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The function d(t)=300,000t represents the distance (in kilometer) that light travels in t seconds
aliina [53]

Answer:21

Step-by-step explanation:21

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve this equation. 25) v - 6(4v + 6) = -82
    9·1 answer
  • Write the equation of a circle centered at the
    10·1 answer
  • Dimitri is helping to plan the school talent show. Each performer for the talent show has 6 66 minutes for his or her performanc
    5·1 answer
  • Use the graph to determine which statement describes f(x)
    5·1 answer
  • Josiah walks from his house to the school in the morning and then from the school to his house in the afternoon. he does this 5
    13·1 answer
  • The table represents a linear function. A two column table with six rows. The first column, x, has the entries, negative 2, nega
    11·2 answers
  • What is the quoteint of 2/3 in 2/9
    15·1 answer
  • The monthly cost of driving a car depends on the number of miles driven. Lynn found that in May it cost her $420 to drive 500 mi
    10·1 answer
  • For each question, choose Yes or No to tell if the expressions are equivalent. Show all work and steps.
    8·1 answer
  • What is the system of inequalities for the graph below?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!