1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
3 years ago
7

It is given that 2(3 + x) = 6 + 2x. This is an example of the ___________ property.

Mathematics
1 answer:
Reptile [31]3 years ago
4 0

Answer:

Distributive Property

Step-by-step explanation:

Here is the problem:

2(3 + x)

Here is the answer 6 + 2x

Method to solve it:

a(b+c) = ab + ac

Let's substitute numbers for letters:

2(3 + x)

2*3 = 6

2 * x = 2x

=

6 + 2x

Best Of Luck,

- I.A. -

You might be interested in
One side of a rectangle is 3 m more than the other. If the perimeter of the rectangle is 30 m, what are its dimensions? *
uranmaximum [27]

Answer:

the length— 6

width— is 9

Step-by-step explanation:

you said One side— 3m MORE

so we will consider the length Number as X

we will consider width As three plus X

- You want to know the Perimeter. So we have to

add.

— so the expression is 3+3+x+x+x+x = 30

it is then simplified to 6+4x= 30

then we should be able to find out the X  which is 6

when we substitute the values with dimensions, you will get

your final Answer

I hope This Helped!

6 0
3 years ago
Reading and writing whole numbers
kvv77 [185]
Elaborate please I can't answer this
3 0
3 years ago
I need help with this
Lerok [7]

why does maths have to be confusing

5 0
3 years ago
A man got a 10% increase in his salary. If his new salary is 1,54,000, find his<br>original salary.​
daser333 [38]
The man’s original salary was 100%. when increased by 10% , it becomes 110% which is $154 000.

so,

110% -> 154 000
1% -> $1400
100% -> $1400 x 100
= $140 000
5 0
3 years ago
Shen paid $14.98 for a 7.26 KG bag of dog food. A few weeks later he paid $17.54 or 7.94 kg bag. Find the unit price for each
bagirrra123 [75]

Answer:

1. Shen payed around $2.06 for the first bag of dog food.

2. Shen payed around $2.21 for the second bag of dog food.

Step-by-step explanation:

First, you have to do 14.98/7.26 to get around 2.06

Then, you do 17.54/7.94 to get around 2.21

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the point, M, that divides segment AB into a ratio of 5:6 if A is at (0, 22) and B is at (11, 0)
    8·2 answers
  • Estimating quotient for greater dividend
    15·1 answer
  • There are 9 computers and 72 students. What is the unit rate of students to computers? pleaase help meee
    12·2 answers
  • Simplify the following leave the answer in radical notation:
    7·1 answer
  • ABC is congruent to FGH, AB=8.3, BC=10.4, and CA=4.2. What is the measure of segment GH?
    13·2 answers
  • a generator needs a fixed amount of fuel to keep it running two hours a day. After running for 6 days, the generators fuel tank
    8·1 answer
  • What are 2 methods for finding the sale price of an item that is discounted 30%?
    6·1 answer
  • YOUR SCORE:
    5·1 answer
  • 2. Cameron worked 8 hours at the coffee shop. He earned the same amount in tips and wages each hour. At the end of his shift, Ca
    11·1 answer
  • What are the steps used to transform the general form of the equation of a circle to standard form
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!