Answer:
c=
ad+b
a
give me brilliant please
Step-by-step explanation:
a=
b
c−d
Step 1: Multiply both sides by c-d.
ac−ad=b
Step 2: Add ad to both sides.
ac−ad+ad=b+ad
ac=ad+b
Step 3: Divide both sides by a.
ac
a
=
ad+b
a
c=
ad+b
a
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Answer: i dont know
Step-by-step explanation:
Answer:
ok is this a troll
Step-by-step explanation:
the cake doesnot correspond to the cookie