1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
2 years ago
5

-31/3 multiplied by -4/5?

Mathematics
2 answers:
maw [93]2 years ago
4 0

Answer:

124/15 or 8.26

Step-by-step explanation:

r-ruslan [8.4K]2 years ago
3 0

Answer:

8.267

Step-by-step explanation:

-31/3 multiplied by -4/5

Let's rewrite btge expression thus:

-31/3 * -4/5

Since nothing is directly divisible, let's further on multiplying.

-31*(-4) / 3*5

= 124 / 15

= 8 whole number, 4 over 15

= 8.267

You might be interested in
Help with this question asap
Softa [21]

Answer:

ruiwghyrvefufcfuerfyurtgreufru

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help solving #9 &amp; #11! It's geometry but I'm just really stuck<br><br>​
Vikentia [17]

Answer:

9)x=11 y=3

11)x=18 y=5

Step-by-step explanation:

9) 9x+25=13x+19                   13x-19+17y+5=180

   9x+44=13x                         129+17y=180

   44=4x                                 17y=51

   11=x                                     y=3

11) 49+3x=7x-23                    3x=11y-1

7 0
2 years ago
100 POINTS IF U GET THIS RIGHT!
ANTONII [103]

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto Area\:of\:rectangle=Length×Breadth\end{gathered}

<h3>Here,</h3>
  • Length= 13.8 ft
  • Breadth= 11.9 ft

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto Area=13.8×11.9\end{gathered}

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto ⚘Area=164.22ft^{2}\end{gathered}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Orange crayons are usually made in batches of 100. If it takes 22 pounds of wax to make 100 orange crayons,then how much wax wil
bogdanovich [222]

Amount of wax required for one orange crayon is 0.22 pounds.

Step-by-step explanation:

According to given statement;

22 pounds of wax = 100 orange crayons

For calculating wax for one crayon;

Wax required for one crayon = Total pounds of wax / Total no of crayons

Wax required for one crayon = \frac{22}{100}

Wax required for one crayon = 0.22

Amount of wax required for one orange crayon is 0.22 pounds.

Keywords: Crayon, Division.

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/1949601
  • brainly.com/question/1952668

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Find the exact value in the picture above
fomenos

Answer:

A and B

Step-by-step explanation:

You can take a look at a unit circle to find the solution to this problem (see below).

\cos^{-1}\left( \dfrac{\sqrt{2}}{2} \right)= \\\\\\\pm \dfrac{\pi}{4}= \\\\\\\dfrac{\pi}{4}, \dfrac{7\pi}{4}

Hope this helps!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me i need help badly again
    15·1 answer
  • Joyce saved $80 on an item that was 65 % off. What was the original price?
    5·1 answer
  • Write a system of equations and then solve by the method of your choice. Reserved seat tickets for the football game cost $4.00
    8·1 answer
  • $2.50 for 5 ounces what is the unit rate of that
    9·2 answers
  • Division problem help pls
    6·1 answer
  • Simplify 5 − (−1).<br><br> a6<br> b−6<br> c4<br> d−4
    11·2 answers
  • A tangerine juice container is in the shape of a rectangular prism. The width is 26
    14·1 answer
  • Could I please get some help on this?
    6·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST if correct.
    8·1 answer
  • Solve the system using a matrix.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!