1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
3 years ago
8

What is the value of k?​

Mathematics
2 answers:
Liula [17]3 years ago
8 0

Answer:

k = 10

Step-by-step explanation:

∡ZYX = 180° - 115° = 65° (angles in a line add up to 180°)

*∡ <em>stands for </em><em>angle.</em>

<em />

∑ of  ∡Z , Y and X should be equal to 180° (angles in a triangle add up to 180°)

∴ (4k + 5)° + 65° + (6k + 10)° = 180°

10k + 80 = 180

10k = 100

k = 100 ÷ 10 = 10

Gre4nikov [31]3 years ago
4 0

Answer:

k+10

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for y<br> y + 8 = 2
ExtremeBDS [4]
Y + 8 = 2
-8 =-8
Y=-6
4 0
3 years ago
Write 5.306 in word form.
elena-14-01-66 [18.8K]
Five and three hundred and six thousandths.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Whats 4 + 2 i forgot,<br> and whats 5 + 5 + 9 + 8 + 90+ 90 - 1000 i also forgot
Vlad [161]

Answer:

4 + 2 = 6

5 + 5 + 9 + 8 + 90+ 90 - 1000 = -793

Step-by-step explanation:

hope this helps ;)

have a great day!! <3

8 0
3 years ago
The state of Texas gained its independence from
padilas [110]
It would be 2020-1836 = 184 years ago
3 0
3 years ago
10. An expression is shown.
dolphi86 [110]

Answer: -0.25n-0.15

Step-by-step explanation:

simplify

0.5n+0.3-0.75n-0.45

Combine like terms

-0.25n-0.15

6 0
1 year ago
Other questions:
  • How do you factor this in the form (x+b)(x+c)
    13·1 answer
  • At the fundraiser, there were only 3 prices for books: $2. $5 and $10. There were 6 more $5 books sold than $10 books. There wer
    13·1 answer
  • Maple grove wants to include two types of maple trees, the namesake of the city, for their parks. Two varieties of maple trees h
    9·2 answers
  • What is the average speed in miles per hour of a car that’s travels 956.4 miles in 15.9 hours? Round the answer to nearest tenth
    11·1 answer
  • A basketball shot is taken from a horizontal distance of 5m from the hoop. The height of the ball can be modelled by the relatio
    13·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • Calculate the size of Angle A when two known angles are 80 degrees and 30 degrees
    11·1 answer
  • How many 2/4’s are in 2
    13·1 answer
  • When hired at a new job selling jewelry, you are given two pay options:
    10·1 answer
  • The 8th-grade class is fundraising for their spring trip. They need to raise a minimum of $2,000. The class is selling mugs at $
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!