1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
3 years ago
12

Joey wrote a book about his favorite Author.

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]3 years ago
7 0

Answer: $6000

Step-by-step explanation:

Multiply the cost of the book by the decimal equivalent of 12% (25 x .12).  this equal 3 dollars per book.  2,000 copies of the book were sold, so you would multiply 2000 by 3.  2000 x 3 = 6000

You might be interested in
What is the interest earned based upon a principal of $1,000 at a rate of 6% over 8 years????
Nata [24]
1000*(1.06)^8. I'm lazy and don't want to type this into a calculator, but what you get out is the answer.
4 0
3 years ago
41,373 rounded to the nearest thousand is
KengaRu [80]

Answer:

Step-by-step explanation:

41,000

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this? I don't understand it.
IRINA_888 [86]

Answer:

Ice cream = Delicious

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
66 L : 120 mL<br><br> Simplify the ratio
erastova [34]
11 L : 20 mL
I believe but that was quick mental math
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the TWO integers whos product is -12 and whose sum is 1<br>​
Deffense [45]

Answer:

\rm Numbers = 4 \ and \ -3.

Step-by-step explanation:

Given :-

The sum of two numbers is 1 .

The product of the nos . is 12 .

And we need to find out the numbers. So let us take ,

First number be x

Second number be 1-x .

According to first condition :-

\rm\implies 1st \ number * 2nd \ number= -12\\\\\rm\implies x(1-x)=-12\\\\\rm\implies x - x^2=-12\\\\\rm\implies x^2-x-12=0\\\\\rm\implies x^2-4x+3x-12=0\\\\\rm\implies x(x-4)+3(x-4)=0\\\\\rm\implies (x-4)(x+3)=0\\\\\rm\implies\boxed{\red{\rm x = 4 , -3 }}

Hence the numbers are 4 and -3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Subtract. -8- 21= would -13 be the answer
    15·1 answer
  • Add together 2h and 36.<br>.<br>Show more​
    11·1 answer
  • The Sum of two numbers is six what number is 15 less than two times the second number what are the numbers
    8·1 answer
  • the local bakery uses 1.75 cups of flour in each batch of cookies. the bakery usee 5.25 cups of flour this morning. How many bat
    15·1 answer
  • Thank you so much!!!
    8·1 answer
  • (5,-10) and (15,-20). find the equation of this line.
    13·2 answers
  • How many hours would it take the sloth to walk 1/5 mile? <br> Please do not guess!
    9·1 answer
  • Please help will give you Brainliest *image
    14·1 answer
  • Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?
    6·2 answers
  • 410x44 with parshal product
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!