1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Iteru [2.4K]
4 years ago
15

Can anyone solve these for me?

Mathematics
1 answer:
alex41 [277]4 years ago
3 0
\theta = 38^o
\\\ tan(38^o) = \frac{x}{3}, x = 3tan(38^o), x\approx2.344
\\\ sin(38^o) = \frac{2.344}{y}, y = \frac{2.344}{sin(38^o)}, y \approx 3.807Geometry Rule: SOH CAH TOA.
Sine = opposite over hypotenuse
Cosine = adjacent over hypotenuse
Tangent = opposite over hypotenuse
I won't solve all of these for you because I find that solving it on your own is an important step in learning to actually understand how this works.

You might be interested in
Please Help Me :((.
Sidana [21]

Answer:

4.2 h

Step-by-step explanation:

12 * (50%-15%) = 4.2 h

8 0
3 years ago
Add the two mixed numbers 1 1/3 + 3 2/3 = ?
pychu [463]

<em><u>im not sureeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee</u></em>

8 0
3 years ago
3/8+5/16 in lowest terms
Salsk061 [2.6K]
3/8+5/16

=3/8+5/16

=6/16+5/16

=6+5/16

=11/16

(Decimal: 0.6875)

6 0
3 years ago
Decide whether ▱ABCD with vertices A(−2,3), B(2,3), C(2,−1), and D(−2,−1) is a rectangle, a rhombus, or a square. Select all nam
ozzi

Answer:

D and B

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Please help I will give 15 points and a Brainlylist
Paladinen [302]

Answer: 6/14 and 42/99

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of sec θ for the angle shown
    12·1 answer
  • A population of bacteria doubles every 12 hours. Initially, the population of bacteria is 80.
    7·1 answer
  • Nine lollies cost less then $10 while ten lollies cost more than $11. How much does each lolly cost?
    8·1 answer
  • Can someone pls help me and don’t make fun of me bc it’s easy for you☺️
    8·1 answer
  • The 16 oz jar of Peanut Butter costs $4.82. What is the cost per oz?
    10·1 answer
  • Select the correct answer.
    12·1 answer
  • Suppose you are an aerospace engineer. It is your job to design a new type of fighter jet, and you have already been given a mod
    7·1 answer
  • I need help with 10 please I’m really struggling and could use the help.
    11·1 answer
  • Can someone help me with this problem ?
    9·2 answers
  • Please help me ASAP!!<br> Thx
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!