1. 6x-15
2. 18x-55
3. 7.2x+2.3y-2
6a+12=2(3a-8)
6a+12=6a-16
-12. -12
6a=6a-4
-6a -6a
0=-4
no solution because the equation is false.
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
Answer:
Step-by-step explanation:
has to sweep 4/6
already swept 3/6
it needs to sweep 1/6 because
4 / 6-3 / 6 = 1/6
Since they are fractions with the same denominator, you place the same denominator and subtract the numerators.
First find the derivative,
.
Then find the critical point,
.
Hope this helps.
I am a little rusty here :(.