1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
3 years ago
12

An overseas telephone call costs 0.36 per minute how much would a 6-Minute call cost??

Mathematics
1 answer:
vovikov84 [41]3 years ago
7 0

This problem states that an overseas telephone call costs 0.36 cents per minute. They spend 6 minutes on the call.

All you have to do is multiply 0.36 cents on 6 minutes.

Your answer is $2.16

Hope this helped! :D

You might be interested in
Dan and Camille each have a gift card with a combined balance of $350.00. Dan spent 1/2 of his card balance while Camille spent
dezoksy [38]
It should be around $75
3 0
3 years ago
Find the values of the variables.
iris [78.8K]

Answer:

x=-1/2

Step-by-step explanation:

2x+2=4x+3

-1=2x

x=-1/2

3 0
2 years ago
Samuel is six inches taller than is hsi brother Elijah. If Samuel is 48 inches tall, how tall is Elijah?
gizmo_the_mogwai [7]

42 pulgadas

Porque 48 que mide menos las 6 que es mas alto el 42



7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car leaves Albany, NY, and travels west toward Buffalo, NY. The equation D =280-59t can be used to represent the distance, D,
Ivanshal [37]

Answer:

the number of miles per hour

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Jose wants to find how many gallons of water he needs to fill his cube shaped aquarium. one side of his aquarium is 4 feet long.
MatroZZZ [7]

Answer:

4x4x4 = 64 cubic ft

1 cubic foot = 7.48 gallons

64 x 7.48 = 478.72 gallons

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the mean of the data set graphed on the dot plot?
    14·2 answers
  • Express 754,96 correct to one significant figure and to one decimal place
    8·1 answer
  • The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your ans
    14·2 answers
  • Solving each system by elimination<br> -9x+y=11<br> -8x-y=6
    12·1 answer
  • Pythagorean theorem:
    13·2 answers
  • Find the mean of the picture below?
    15·1 answer
  • Help please !!!!.......​
    8·2 answers
  • If m23 = 54°, find the measure of each missing angle.​
    15·1 answer
  • What is 3/8 divided by 1 3/5 = as a fraction in simplest form
    11·1 answer
  • PLZ NEED THIS TODAY BY 5PM WILL GIVE BRAINLEST IF CORRECT 100 POINTS
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!