1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
9

C(x) = 2.5x +25 R(x) = 12x FIND (C + R)(X)

Mathematics
1 answer:
likoan [24]3 years ago
4 0

Answer:

14.5x + 25

Step-by-step explanation:

note that (C + R)(x) = C(x) + R(x), thus

C(x) + R(x) = 2.5x + 25 + 12x = 14.5x + 25

You might be interested in
Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
DedPeter [7]
It will be $3.68 for each rose bush because if she bought 6 of them for $22.08 then 22.08/6=3.68
8 0
2 years ago
How much will each person drink
Klio2033 [76]
20L = 20,000mL. 20,000 / (22+3) people = 800mL/person
6 0
3 years ago
6 apples 4 bananas 3 carrots cost 2.93$ 4 apples 4 bananas and 2 carrots cost 2.22$ 8 carrots cost 0.88$ how much is each item
GarryVolchara [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

carrot = 0.11 $ .ie 0.88/8

3 0
2 years ago
What are expressions equal to 16a+40
Liula [17]
8a+8a+40
It is equivalent
8 0
3 years ago
Evaluate the expression when m=4.<br> m^2 + 6m + 8
Vikki [24]

Answer:

According to me,

<h2>48 is the answers</h2>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If 6 people in the United States each eat the average amount of popcorn for 5 years, how many quarts of popcorn will they eat.
    14·1 answer
  • 59:17
    8·1 answer
  • Write an equation for the following:
    13·1 answer
  • True or false? One literof water has a mass of 1.00 grams.
    12·1 answer
  • Please answer ASAP!! Thank you!!:)
    10·2 answers
  • 3 times the sum of a number and 2<br> 3x + 3 + 2<br> 3.6 - 2<br> O 3 (x + 2)<br> 3x + 2
    6·2 answers
  • Make an input-output table for the function g(x) =2x + 4. Use x-values of 1,2,3,4 and 5.
    13·1 answer
  • If x = -6, which inequality is true? A -5-3x&gt;10 B -3-5x 13 D 2-x&lt;-3
    6·1 answer
  • Help me plz plz help plz!!!!
    10·2 answers
  • Which point on the number line represents Negative three-fourths?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!