1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
14

Evaluate:

Mathematics
1 answer:
Ivanshal [37]3 years ago
6 0

Answer:the answer is -17

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Pls help me I don't understand ​
Ne4ueva [31]

Answer: 0

Step-by-step explanation:

the answer is 0

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the area of the composite figure.
MaRussiya [10]

Answer:

110\ in^2

Step-by-step explanation:

1)\ A_1 = b * h_1 = 10 * 8 = 80\ in^2

2)\ A_2 = \frac{b*h_2}{2} = \frac{10*(14-8)}{2} = \frac{10*6}{2} = \frac{60}{2} = 30\ in^2

3)\ A = A_1 + A_2 = 80 + 30\ in^2 = 110\ in^2

6 0
3 years ago
For F (x) =3x+5 Evaluate f (0)
Slav-nsk [51]
F(0)= 5 because 3(0) is the same as 0 and you add 5 so f(0)= 5
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
The distance a train travels d is proportional to a constant rate of speed r at different times t which equation shows the relat
Anarel [89]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

d = rt so to isolate r you divide both sides by t, leaving you with r=d/t

its basically speed=distance/time, or s=d/t if that's more farmiliar to you

6 0
3 years ago
A 3-pack of movie tickets costs $20.55. What is the unit price?
liraira [26]
Unit price is the cost of a single ticket.

 To find the unit price, divide the total cost by the number of tickets:

20.55 / 3 = $6.85 each.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify fully: √18 / √8
    7·2 answers
  • We want to find out if gender has any effect on how fast people detect emotions. We set up a study where we record the number of
    8·1 answer
  • Raphael paid $480 for a camera during a 25% off sale. What was the camera's regular price? Please work the problem and show your
    7·1 answer
  • Solve the following compound inequality: 4x + 8 15
    7·1 answer
  • Nate has 2.34 pounds of meat. He uses 0.18 pound of meat to make one hamburger. How many hamburgers can Nate make with the meat
    15·1 answer
  • Evaluate the following expression <br> 9+ 2/8^3=
    15·2 answers
  • What is the volume of the prism? please hurry​
    13·1 answer
  • What operation is being done to the variable in the equation -5m = -40?
    7·1 answer
  • Question 1 (Essay Worth 10 points)
    12·1 answer
  • Need answers for number 4 but if u do it quick can u do 5 pls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!