1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
3 years ago
8

True or false? -0.9 is an integer because it is the opposite of a rational number?

Mathematics
1 answer:
olchik [2.2K]3 years ago
4 0
(False) integers are and only will be whole numbers, not decimals or fractions
You might be interested in
HELP ASAP!!! WILL MARK BRAINLIEST!
Levart [38]

Answer:

outlier

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What information do you need to write an equation of a line and make a graph?
mezya [45]
The y-intencept and x-intercept of the equation. (If you're solving a slope-graph)
If not, depends on the graph you're talking about.

Brainliest?! Hope it helps.
6 0
2 years ago
Find the value of the variable.
NemiM [27]

Answer:

x=y[base side of isosceles triangle]

x²+y²=19²

x=√{19²/2)}

x=13.44

y=13.44

7 0
2 years ago
$350 in the ratio 4:3
kherson [118]

Answer:

$200 : $150

Step-by-step explanation:

Sum the parts of the ratio, 4 + 3 = 7 parts

Divide the total by 7 to find the value of one part of the ratio.

$350 ÷ 7 = $50 ← value of 1 part of the ratio

4 parts = 4 × $50 = $200

3 parts = 3 × $50 = $150

8 0
2 years ago
James spent no more than $20 at the mall. Write an inequality to represent how much James spent.
zepelin [54]

Answer:

F

Step-by-step explanation:

F

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At noon the outside temperature was –5°F. By 4 p.m. the same day, the temperature had dropped 13°F. What was the outside tempera
    12·2 answers
  • Guys help please again
    7·1 answer
  • WHO LIKES LARRAY <br> Cause I do
    12·2 answers
  • Identify the highest degree/order of the expression:
    9·2 answers
  • Please help!! giving brainliest !!!
    7·1 answer
  • Reduce the ratio to its lowest form.<br> 42 : 49
    5·1 answer
  • A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
    10·1 answer
  • Maxwell is trying to figure out how much water he needs to fill his aquarium. He knows that his aquarium has measurements of 8 i
    6·1 answer
  • A committee must be formed with 3 teachers and 3 students. If there are 10 teachers
    7·1 answer
  • What is the sign of the products (3)x(-3)x(-2)x(4)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!