1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
15

What is the answer to this?

Mathematics
1 answer:
Trava [24]3 years ago
7 0

Answer:

<h2>C. 97.6 in³</h2>

Step-by-step explanation:

The formula of a volume of a cylinder:

V=\pi r^2H

r - radius

H - height

We have

2r=4\ in\to r=2\ in\\\\H=8\ in

Substitute:

V_1=\pi(2^2)(8)=\pi(4)(8)=32\pi\ in^3

The formula of a volume of a cone:

V=\dfrac{1}{3}\pi r^2H

We have

r=2\ in\\\\H=0.7\ in

Substitute:

V_2=\dfrac{1}{3}\pi(2^2)(0.7)=\dfrac{1}{3}\pi(4)(0.7)=\dfrac{1}{3}\pi(2.8)=\dfrac{2.8\pi}{3}=\dfrac{28\pi}{30}=\dfrac{14\pi}{15}\ in^3

The volume of the plastic object:

V=V_1-V_2

V=32\pi-\dfrac{14\pi}{15}=\dfrac{480\pi}{15}-\dfrac{14\pi}{15}=\dfrac{466\pi}{15}\\\\\pi\approx3.141\\\\V\approx\dfrac{466}{15}\cdot3.141\approx97.6

You might be interested in
A case of Mountain Dew (24cans) costs $7.68. What is the unit price?
Ronch [10]
Here are the unit rates involved:

$7.68 / 1 case  =  $7.68 per case

$7.68 / 24 cans  =  $0.32 per can

1 case / $7.68  =  0.13 case per $

24 cans / $7.68  =  3.125 cans per $

And of course ...

24 cans / 1 case  =  24 cans per case

1 case / 24 cans  =  0.041666... case per can

5 0
4 years ago
55x - 21a ..............
RoseWind [281]
What is the question?

8 0
4 years ago
Graph (x+2/3)^2+(y-1/2)^2=1
Basile [38]
3.22222222222222222222222222222222222222222222222
5 0
3 years ago
PLZZZ HELPPP
Whitepunk [10]

Answer:

D. Domain: 2 > -11

Range: All real numbers

Step-by-step explanation:

Correct me if I’m wrong UwU

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sam Smith is purchasing a home. The selling price is $107,000. He is acquiring a new conventional loan and decides to make a 10%
kotykmax [81]

Answer:

$214

Step-by-step explanation:

selling price= $107,000

subtract 10%down payment

107,000- (107,000*.1)

107,000-107,00

96,300

Interest rate= 8%

Annual payment= 96,300* 0.08

$7704

per month payment= 7704/12

$624

payment on closing only for 10 days

642*(10/30)

$214

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A person stands 10 feet away from the base of a 300-foot office building.
    5·2 answers
  • On a map, the distance from Akron to Cleveland measures 2 centimeters. What is the actual distance if the scale of the map shows
    8·1 answer
  • What is 12×12×13 please answer <br> I am too lazy to do the math
    11·2 answers
  • Explain how a number line can be used to find the difference for 34-28
    13·2 answers
  • Which statement correctly describes the click on the letter to your answer only
    5·2 answers
  • What set of transformations is performed on triangle RST to form triangle R’S’T’?
    9·2 answers
  • I need the answer please
    6·1 answer
  • Find the x and y intercepts<br> c) x + 3y - 12=0
    9·1 answer
  • Help me pls it is geometry
    9·2 answers
  • If the measure of angle is 0 is7x/4, which statements are true?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!